10 000 żołnierzy w akcji: Polska wzmacnia ochronę granic z Białorusią

Rozmieszczono 10 000 żołnierzy
Polska wzmacnia ochronę granicy z Białorusią

Sytuacja się pogarsza: Polska chce wysłać tysiące dodatkowych żołnierzy na granicę z Białorusią, aby zapobiec nielegalnemu wjazdowi. Tymczasem wołanie o pomoc dla migrantów staje się coraz głośniejsze. W Niemczech policja federalna zarejestrowała w ciągu miesiąca ponad 4000 wpisów z Białorusi.

Polska chce zwiększyć liczebność wojsk na granicy z Białorusią do około 10 000. Tłem jest wzrost liczby nielegalnych wjazdów przez sąsiedni kraj. W przyszłości około 2500 dodatkowych żołnierzy wesprze ochronę granic – napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.

Rząd w Warszawie oskarża białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o zorganizowane sprowadzanie uchodźców z regionów objętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE. Łukaszenka zapowiedział pod koniec maja, że ​​Mińsk nie będzie już uniemożliwiał migrantom podróżowania do UE w odpowiedzi na zaostrzenie zachodnich sankcji wobec byłej republiki radzieckiej.

Polska postawiła drut kolczasty wzdłuż granicy z Białorusią. Planowana jest budowa fortyfikacji stałych. Według polskiej straży granicznej w weekend miały miejsce dwie inne próby siłowego przekroczenia granicy. W obu przypadkach agresywne grupy 60-70 migrantów rzucały gałęziami i kamieniami w polskich pograniczników – napisał na Twitterze organ i zamieścił wideo. Obie próby nie powiodły się.

Migranci opuścili obóz

Tymczasem obóz innej grupy migrantów, która od tygodni biwakowała w lesie w pobliżu polskiej wsi Usnarz Górny, został opuszczony – poinformował w kolejnym tweecie pogranicznik. Losy tej grupy migrantów głęboko poruszyły polską opinię publiczną. Informacje przekazywane przez straż graniczną nie mogą być niezależnie zweryfikowane, ponieważ Polska ogłosiła stan wyjątkowy w rejonie przygranicznym. Dziennikarze i asystenci nie mają wstępu.

Według policji federalnej od końca września do Niemiec nielegalnie wjechało 4246 osób z Białorusi. Według danych Komendy Federalnej Policji w Poczdamie w całym bieżącym roku zostało już 6657 nieautoryzowanych przejść granicznych powiązanych z krajem Europy Wschodniej. Nic nie wskazuje na poprawę sytuacji.

W centrum nielegalnego wjazdu znajduje się zatem granica niemiecko-polska. Tamta sytuacja wywołała w ten weekend działanie skrajnie prawicowej partii: zwolenników partii Der III. Weg chciał podjąć działania przeciwko uchodźcom na granicy polsko-niemieckiej z tzw. przejściami granicznymi. Ponad 50 uczestników z Brandenburgii, Saksonii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Berlina i Bawarii zebrało się w niedzielę w Guben w Brandenburgii. Policja wydała eksmisje, skonfiskowała gaz pieprzowy, bagnet, maczetę i pałki.

Ministerstwo potępia nieuprawnione kontrole graniczne

Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potępiło akcję. „Państwo ma monopol na użycie siły” – powiedział rzecznik Steve Alter. „W naszym konstytucyjnym państwie nie ma miejsca” na czujność lub aroganckie zachowanie osób prywatnych. Dodał: „Ochrona granic jest wyłączną odpowiedzialnością państwa.

Wice-zielonka Jamila Schäfer wezwała do pomocy migrantom na pograniczu białorusko-polskim. „Państwa członkowskie UE mają obowiązek zagwarantowania dostępu do procedury azylowej w UE przez cały czas, co gwarantuje prawo międzynarodowe i europejskie” – powiedziała. Brak zdolności Europy do działania w zakresie polityki migracyjnej naraża UE na szantaż ze strony polityki zagranicznej, skarżył się Schäfer. „Nie możemy pozwolić, aby te próby szantażu przyniosły owoce” – powiedziała, odnosząc się do Łukaszenki. „Wreszcie potrzebujemy silnego systemu azylowego, który szanuje prawa człowieka i umożliwia szybką rejestrację, dystrybucję i należyty proces”.

Liderka Partii Zielonych Katrin Göring-Eckardt wezwała do dostępu dla organizacji pomocowych, takich jak UNHCR. Sprzeciwiła się wypchnięciu z Polski, czyli wypchnięciu migrantów na granicę. Zapewnienie ludziom bezpieczeństwa to wspólne europejskie zadanie. Ale Niemcy też mają do odegrania pewną rolę.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.