15 kwietnia wakacje i inne ciekawe rzeczy – Respublika.lt

piątek 15 kwietnia – 105. dzień roku (piąty dzień tygodnia w 15. roku), do Nowego Roku pozostało 260 dni.


1 zdjęcie

zdjęcie

mydło imieniny dziś świętują Anastasia, Anastasia, Gema, Liudvina, Modesta, Modestas, Vaidotas, Vaidotė, Vilnius.

15 kwietnia – Dzień Kultury. Wielki piątek.

Ten dzień:

1702 wojska szwedzkie pod wodzą króla Karola XII zdobyły i spaliły miasto Punia.
1921 Kredito bankas rozpoczął pracę w Kownie.
1989 powstał Związek Polaków Litewskich.
1990 Sowieckie komisariaty wojskowe na Litwie rozpoczęły pobór do armii sowieckiej. Naczelna Rada Reparacyjna-Seimas wezwała ludność do pomocy w ukrywaniu młodych ludzi, którzy nie chcieli służyć w armii sowieckiej.
1999 Przedstawiciele piętnastu krajów dyskutowali o możliwościach współdziałania gospodarczego między krajami bałtyckimi a Europą na międzynarodowej konferencji „Regional Transport Integration” w Kłajpedzie. W konferencji uczestniczyli prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy.
2000 w Katedrze Wileńskiej odbyły się nabożeństwa pokutne i przeprosinowe. Idąc za przykładem Ojca Świętego, Kościół Litewski Katolicki po raz pierwszy w historii państwa przeprosił w imieniu wspólnoty chrześcijańskiej za błędy z przeszłości.
2004 Uroczysta ceremonia podniesienia flagi dla siedmiu nowych członków Sojuszu, w tym Litwy, odbyła się w Kwaterze Głównej NATO w Europie w Mons w Belgii.
2010 Delegacja rządu litewskiego pod przewodnictwem premiera Andriusa Kubiliusa w specjalnym locie do Warszawy złożyła hołd tragicznie zabitemu prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, jego żonie Marii oraz innym posłom na Sejm i Senat RP.
2014 Litwa nawiązała stosunki dyplomatyczne z zachodnioafrykańskim państwem Sierra Leone.

Cytat dnia: „Kultura niczego nie zbawia i niczego nie usprawiedliwia. Ale jest dziełem człowieka: człowiek się w niej odbija, rozpoznaje siebie; tylko to krytyczne zwierciadło pokazuje mu swój własny obraz” (J. Sartre).

Subskrypcja gazet online

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.