1,7 mln Ukraińców w Polsce: sytuacja uchodźców w Europie Wschodniej pogarsza się

1,7 mln Ukraińców w Polsce
Sytuacja uchodźców w Europie Wschodniej pogarsza się

Wielu Ukraińców uciekających przed wojną trafia najpierw do sąsiednich krajów Europy Wschodniej – takich jak Polska czy Mołdawia. Mała republika woła o pomoc. Rząd federalny zobowiązuje się do udzielania wsparcia.

Coraz więcej ludzi ucieka przed wojną na Ukrainie – zwłaszcza w Polsce. Prawie 1,7 mln osób przybyło już do sąsiedniego kraju, Ukrainy, według polskiej straży granicznej na Twitterze. W samą sobotę granicę przekroczyło 79 800 osób, o 5% więcej niż dzień wcześniej.

Wielu uchodźców trafia również do małej Republiki Mołdawii – kraj apeluje więc o pomoc zagraniczną. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock poinformowała podczas tamtejszej wizyty, że zamierza sprowadzić 2500 uchodźców bezpośrednio do Niemiec. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser obiecała, że ​​przyjęcie zostanie zrealizowane „szybko i bez biurokracji” w nadchodzących dniach.

Według Baerbock Niemcy współpracują również z międzynarodowymi partnerami nad swego rodzaju transportem lotniczym dla ukraińskich uchodźców z Mołdawii. Taka możliwość jest „całkowicie rozsądna” w celu odciążenia kraju i rozłożenia przyjazdów do innych państw – powiedział w sobotę polityk Zielonych po spotkaniu z mołdawskim ministrem spraw zagranicznych Nicu Popescu w stolicy państwa Kiszyniów.

300 000 osób w Mołdawii

Baerbock wezwał społeczność międzynarodową do dalszego wspierania krajów sąsiadujących z Ukrainą w przyjmowaniu uchodźców wojennych. Baerbock wyjaśnił, że korytarz z autobusami i pociągami przez Rumunię jest również stworzony do dystrybucji uchodźców z Mołdawii. Ponadto ludzie powinni być ewakuowani z kraju bezpośrednio lub przez sąsiednie kraje o większej przepustowości portów lotniczych. Mogłoby się to zdarzyć również po drugiej stronie Atlantyku, czyli do Stanów Zjednoczonych lub Kanady. UE zapewniła Mołdawii nadzwyczajną pomoc w wysokości pięciu milionów euro, a rząd federalny dodatkowe trzy miliony euro.

Baerbock odwiedził ośrodek dla uchodźców w Kiszyniowie. Była Sowiecka Republika Mołdawii jest jednym z najsłabszych gospodarczo krajów Europy. Popescu powiedział, że kraj potrzebuje więcej pomocy zagranicznej, aby zapewnić stabilność i pokryć koszty humanitarne. Do tej pory Mołdawia gościła około 300 tys. Ukraińców, z czego ponad 100 tys. nadal przebywa w kraju.

Ponad 135 000 uchodźców w Niemczech

Coraz więcej uchodźców wojennych przybywa także do Niemiec. Według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od początku ataku zarejestrowano 135 526 Ukraińców. Powiedział, że to dane z policji federalnej, która obecnie intensywniej sprawdza. Ponieważ jednak na granicach wewnętrznych nie ma stałych kontroli granicznych, liczba uchodźców wojennych wjeżdżających do Niemiec może być w rzeczywistości znacznie wyższa. Minister stanu ds. migracji Reem Alabali-Radovan obiecał bezterminowe przyjmowanie ukraińskich uchodźców. „Niemcy zapewnią ochronę wszystkim ludziom, którzy do nas uciekają z Ukrainy” – powiedział polityk SPD gazetom grupy medialnej Funke.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *