28 czołgów dla Ukrainy: Słowenia potwierdza wymianę pierścieni z Niemcami

28 czołgów dla Ukrainy
Słowenia potwierdza swap pierścieniowy z Niemcami

Niemcy mają dostarczyć do Słowenii 35 ciężkich wojskowych ciężarówek i 5 cystern. Premier Słowenii Golob zapowiedział, że w zamian Ukrainie zostanie przekazanych 28 czołgów produkcji sowieckiej. Jest jeszcze tylko jeden kraj, w którym Niemcy nie zgodziły się jeszcze na wymianę pierścieni.

Według słoweńskich informacji Słowenia i Niemcy zgodziły się na wymianę pierścieni jako pomoc wojskową dla Ukrainy. Zgodnie z nim Słowenia przekaże zaatakowanemu przez Rosję państwu 28 dawnych czołgów podstawowych M-55S. Poinformował o tym premier Słowenii Robert Golob w Lublanie po rozmowie telefonicznej z kanclerzem federalnym Olafem Scholzem. Z Niemiec odbierze 35 ciężkich wojskowych ciężarówek i pięć cystern – zapowiedział w poniedziałek wieczorem. W Berlinie wciąż czekało na oficjalne potwierdzenie.

Czołg M-55S to zmodernizowany wariant radzieckiego typu czołgu T-55, który służy w wielu krajach, w tym na Ukrainie. Niemiecki rząd zorganizował część pomocy wojskowej dla Ukrainy w formie wymiany ze wschodnimi partnerami NATO. Przekazują one Ukrainie broń sowiecką, a Niemcy otrzymują nowocześniejsze zamienniki. Takie umowy zostały już zawarte z Czechami, Słowacją i Grecją. Nie została zawarta umowa z Polską.

Ukraina od tygodni prosi o niemieckie czołgi. Nacisk kładziony jest na czołgi typu „Leopard” i bojowy wóz piechoty „Marder”. Berlin do tej pory to odrzucał. Scholz podkreślił, że żaden Niemiec nie pojedzie sam. Jak dotąd żaden kraj NATO nie dostarczył Ukrainie nowoczesnych czołgów bojowych w stylu zachodnim.

Zamiast tego kanclerz odniósł się do dostaw ciężkiej broni, które już miały miejsce. Te „zrobiły różnicę i umożliwiły sukcesy, obecne sukcesy, których doświadcza Ukraina”. Dzień wcześniej Lambrecht zapowiedział przekazanie nowych wyrzutni rakietowych „Mars II” oraz pojazdów opancerzonych typu „Dingo”. Cztery inne Panzerhaubitzen 2000 również muszą trafić na Ukrainę.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.