4 rzeczy, które możesz zrobić dla Ukraińców – oprócz darowizn

Sytuacja na Ukrainie jest oszałamiająca. Wielu Niemców jest bardzo zaniepokojonych wojną agresji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainie – jednocześnie wiele osób chce pomóc. Niekoniecznie musisz płacić za to duże sumy. FOCUS Online pokazuje cztery sposoby wspierania ludzi na Ukrainie bez pieniędzy.

1. Udostępniaj tylko poważny zasięg

Dużo się teraz dzieje w mediach społecznościowych. Zdjęcia i filmy pokazują czołgi, ataki, uciekających ludzi. Często nie można dokładnie zweryfikować, gdzie i kiedy miały miejsce sceny, kto je sfilmował iz jakiego powodu oraz umieścić je w Internecie.

W dzisiejszych czasach tym ważniejsze jest, aby dowiedzieć się o tym, co się dzieje, z wiarygodnych źródeł. Tylko oni mają niezbędny przegląd i podstawową wiedzę, aby właściwie sklasyfikować bardzo złożoną i ciągle zmieniającą się sytuację. Z drugiej strony bezkrytyczne udostępnianie potencjalnie propagandowych treści w mediach społecznościowych może dodatkowo pogorszyć sytuację.

Jak rozpoznać fake newsy?

„Zasadniczo zawsze należy starać się zweryfikować źródło artykułu lub wideo” – radzi w rozmowie z FOCUS Online dziennikarz Uschi Jonas z portalu badawczego „Corrective”. Szczególnie, jeśli chodzi o nieznane medium lub nawet wątpliwą stronę w sieci, trzeba być ostrożnym.

Jeśli w podejrzanym artykule cytowane są źródła, warto przyjrzeć się bliżej: „Czasami źródła nie mówią tego, co twierdzi się”, wyjaśnia ekspert.

Co do zasady: o każdym istotnym przekazie jest pewne, że zrelacjonują go renomowane media. „Dzięki prostemu wyszukiwaniu w Google przy użyciu dwóch lub trzech słów kluczowych możesz sprawdzić, czy raport jest prawdziwy, czy nie. Możesz również natknąć się na sprawdzenie faktów na ten temat.

2. Okaż solidarność z ofiarami wojny

W rezultacie sytuacja narodu ukraińskiego nie poprawia się od razu. Niemniej jednak ważne jest, aby społeczeństwo obywatelskie również sprzeciwiło się wojnie i agresorowi Władimirowi Putinowi – i okazało solidarność z milionami cywilów na Ukrainie, aby szybko zakończyć straszny stan wyjątkowy.

W weekend w wielu europejskich miastach odbyły się demonstracje. Do samego Berlina przyjechało ponad 100 000 osób. Domagał się tego sojusz organizacji pokojowych, praw człowieka i ochrony środowiska, a także kościołów i związków zawodowych.

Możesz znaleźć przegląd innych wydarzeń, które odbędą się w najbliższych dniach tutaj.

3. Dowiedz się, jak możesz pomóc w darowiznach rzeczowych

Organizacje humanitarne, takie jak Diakonie, Niemiecki Czerwony Krzyż i Caritas, organizują obecnie pomoc doraźną dla ludności na Ukrainie iw krajach sąsiednich. Już przyjeżdżają tam pierwsi uchodźcy. Oprócz koców i kurtek zimowych potrzebne jest przede wszystkim wyżywienie i tymczasowe zakwaterowanie.

Duże organizacje patronackie, takie jak Caritas International, organizują je lokalnie. Organizacja Kościoła Katolickiego pisze, że darowizny są najskuteczniejszym i najszybszym sposobem wspierania potrzebujących. „Pieniądze trafiają bezpośrednio do naszej organizacji partnerskiej Caritas Ukraina, która koordynuje tam pomoc”.

Jeśli nie możesz przekazać darowizny z powodów finansowych, możesz również pomóc bez pieniędzy – darowiznami rzeczowymi. Nie powinno to jednak nastąpić znikąd, nawet jeśli ma dobre intencje. W każdym razie należy wcześniej skontaktować się z lokalnym stowarzyszeniem Caritas w miejscu zamieszkania. „Lokalne stowarzyszenia Caritas wkrótce opublikują konkretne potrzeby i dostarczą informacji o tym, co jest potrzebne oraz kiedy i gdzie można przekazywać darowizny” – mówi strona internetowa Caritas.

4. Zarejestruj się jako awaryjne schronisko dla uchodźców

Wielu Ukraińców próbuje obecnie opuścić swój kraj, aby uciec przed horrorem i wojną. Agencja ONZ ds. uchodźców, UNHCR, spodziewa się nawet czterech milionów uchodźców, jeśli wojna wkrótce się nie skończy. Korki na przejściach granicznych poza Ukrainą są więc długie. W szczególności w sąsiednich krajach Polski i Słowacji, zakwaterowanie w nagłych wypadkach jest potrzebne szybko i bez biurokracji.

Ale są też pierwsze oferty pomocy w Niemczech: możesz zapisać się na inicjatywę „Szpitalność dla Ukrainy”, na przykład, jeśli jesteś w stanie i chcesz przyjąć jednego lub więcej uchodźców w swoim czasie. Do tej pory zapisało się ponad 50 000 osób, z których każda oferuje przynajmniej jedno bezpłatne łóżko. Więcej informacji na temat inicjatywy GLS Bank, Elinor, Ecosia oraz platformy darowizn betterplace.org tutaj.