450 mln euro pomocy wojskowej: UE łamie tabu

Stan: 27.02.2022 21:50

Po raz pierwszy UE chce sfinansować zakup broni dla zaatakowanego kraju – na ten cel wydano 450 mln euro. Inne sankcje wymierzone są w rosyjskie linie lotnicze i media – w tym nadawcę RT.

Pod wrażeniem wojny Rosji z Ukrainą UE odwraca się od dotychczasowej linii niedostarczania broni walczącym stronom.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w Brukseli, że po raz pierwszy w swojej historii UE sfinansuje zakup i dostawę uzbrojenia i sprzętu wojskowego „do atakowanego kraju”.

Radykalna zmiana kursu

„Śmiertelna broń” dla armii ukraińskiej oraz dostawy paliwa, sprzętu ochronnego i sprzętu medycznego powinny być finansowane z funduszu pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, mówi szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell. To koniec „tabu, zgodnie z którym UE nie dostarcza broni walczącym”. Wieczorem wydano na to 450 milionów euro.

Zgodnie z planami pieniądze mają pochodzić z tzw. Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Jest to nowy instrument finansowania UE, który można również wykorzystać do budowania zdolności sił zbrojnych w krajach partnerskich.

Przestrzeń powietrzna zamknięta dla rosyjskich samolotów

Przywódcy UE zapowiedzieli także środki karne wobec Rosji i Białorusi. Cała przestrzeń powietrzna UE będzie zamknięta dla rosyjskich samolotów, powiedziała von der Leyen. Szereg krajów UE, w tym Niemcy i Austria, podjęło inicjatywę zablokowania swojej przestrzeni powietrznej. Kanada od tego czasu poszła w ich ślady.

Von der Leyen powiedział, że zakaz powinien obejmować również samoloty należące do Rosji, zarejestrowane w Rosji i kontrolowane przez Rosję. Będą tylko wyjątki dla kilku celów, takich jak kwestie humanitarne.

Rosja ogłosiła w sobotę, że zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów z Litwy, Łotwy, Estonii i Słowenii po tym, jak te kraje zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich w odpowiedzi na inwazję. Bułgaria, Czechy, Polska, Rumunia i Luksemburg również wprowadziły taki zakaz lotów.

Wyłączone dla RT i Sputnika

UE chce też zatrzymać „maszynę medialną Kremla”. Spółki państwowe Russia Today i Sputnik oraz ich filie zostaną zakazane w UE. Nadawcy „nie mogli już rozpowszechniać swoich kłamstw, aby usprawiedliwić wojnę Putina i siać podział w naszej Unii”, powiedziała von der Leyen.

Porady dotyczące uchodźców

Ministrowie spraw wewnętrznych UE dyskutowali w Brukseli, jak UE mogłaby przygotować się na przyjęcie dużej liczby ukraińskich uchodźców. Według komisarz ds. wewnętrznych UE Ylvy Johansson, UE musi być przygotowana na ogromny przeciek z Ukrainy. Nie wie, ilu ludzi przyjdzie, powiedział Szwed. „Ale myślę, że musimy przygotować się na miliony”.

Do tej pory około 300 tys. Ukraińców przyjechało do UE z powodu wojny Rosji z Ukrainą. Jednak niewielu z nich ubiegało się o azyl lub szukało ochrony w ośrodkach recepcyjnych w państwach członkowskich. Zamiast tego mieszkali u przyjaciół lub krewnych.

Ale trzeba być przygotowanym na przybycie znacznie większej liczby osób, powiedział Johansson. Będzie zatem oferować platformę solidarności do koordynowania pomocy oferowanej przez kraje UE.

Jak dotąd żaden kraj UE nie wystąpił o redystrybucję uchodźców, w tym żaden bezpośrednio na granicy z Ukrainą, taki jak Polska czy Słowacja. Według polskich straży granicznych od początku wojny na Ukrainie do Polski przybyło ponad 200 tys. uchodźców.

UE przekazuje 450 mln euro na zakup broni z Ukrainy

Helga Schmidt, ARD Bruksela, 27 lutego 2022, godz.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *