Różne poglądy na temat wegańskich substytutów mleka w Europie

Stan na 08 sierpnia 2023, 14:50

Substytuty mleka, takie jak sery roślinne i mleko roślinne, cieszą się coraz większą popularnością w całej Europie. Jednak czas zakupu różni się w zależności od kraju.

Brak zjednoczonej Europy w sprawie mleka od krów owsianych: Akceptacja produktów zastępujących mleko w krajach europejskich zależy od wielu czynników. Który prowadzi do badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Hohenheim. Wśród badanych krajów wyjątkową perspektywę wyłoniły się Niemcy. Decyduje tu dobrostan zwierząt, zdrowie i środowisko, co czyni ten kraj krajem, w którym najbardziej akceptowane są substytuty mleka. Z drugiej strony normy społeczne i tradycje kulturowe miałyby mniejszy wpływ na Niemców. Zdaniem badaczy w żadnym z badanych krajów poziom wykształcenia i inne czynniki społeczno-demograficzne nie odgrywały roli.

Oprócz Niemiec w badaniu uwzględniono dane ankietowe z Danii, Francji, Włoch, Polski i Hiszpanii. Na przykład aspekt zdrowotny w Polsce odczytywany jest od tyłu niż w Niemczech: tam produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego są według badaczy przedstawiane jako zdrowe i korzystne, co daje im preferencję. Ceny żywności też są ważne. Jeśli nastąpi wzrost, chęć spożywania wegańskich alternatyw maleje.

W kontekście francuskiej tradycji serów we Francji kładzie się nacisk na właściwości sensoryczne i smak oryginału. Podobna sytuacja występuje we Włoszech i Hiszpanii. Wraz ze wzrostem różnorodności, lepszym smakiem i lepszym odczuciem w ustach, zainteresowanie zakupami rośnie również wśród konsumentów, którzy nie są jeszcze do końca przekonani. Różnorodność produktów jest szczególnie ważna we Francji i Włoszech.

Naukowcy podkreślają, że badanie jest reprezentatywne jedynie w ograniczonym zakresie, gdyż wzięły w nim udział wyłącznie osoby, które kiedykolwiek spożywały roślinne substytuty mleka lub rozważają taki pomysł. Ogólnie rzecz biorąc, popularność tej żywności rośnie na całym rynku europejskim, w latach 2020-2022 sprzedaż wzrosła o prawie pięćdziesiąt procent. Produkty powstają na przykład ze zbóż lub roślin strączkowych, czasem także z warzyw, jak np. Camembert z kalafiora. Ze względu na znacznie lepszy bilans CO2 niż produkty pochodzenia zwierzęcego, mają ogromny potencjał trwałych zmian w systemie żywnościowym. Jednakże w Niemczech mleko krowie nadal uważane jest za podstawowy produkt spożywczy i podlega opodatkowaniu stawką 7%, natomiast mleko owsiane lub sojowe – 19%.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *