Kwestia importu ukraińskiej pszenicy od dawna niepokoi stosunki między Ukrainą a jej europejskimi sąsiadami. Ale dziś konflikt osiągnął nowy poziom eskalacji.
Europa Kompakt to poranny biuletyn Euractiv. Możesz mu Tutaj subskrybować.
Po wygaśnięciu w piątek europejskich ograniczeń w imporcie kilku ukraińskich produktów rolnych Polska, Słowacja i Węgry wzięły sprawy w swoje ręce. Aby chronić swój sektor rolniczy przed tańszym importem z Ukrainy, trzy kraje szybko ogłosiły jednostronny zakaz importu.
W poniedziałek poinformowano, że reakcja Ukrainy nadeszła szybko i była zaskakująco bezpośrednia: chciała skierować sprawę do sądu handlowego WTO.
„Zasadnicze znaczenie ma dla nas pokazanie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich produktów” – stwierdziła w poniedziałkowym oświadczeniu ukraińska wicepremier i minister gospodarki Julia Swyridenko.
Spór o import pszenicy wbija klin między Ukrainą a Polską. Warszawa od dawna uważana jest za najbliższego sojusznika Ukrainy i jak nikt inny wspiera ten kraj w trwającej od półtora roku wojnie.
Czas pokaże, jak Polska i dwa pozostałe państwa wyszehradzkie zareagują na ukraiński atak. Tak czy inaczej, podejście wydaje się inne.
Artykuł na ten temat można przeczytać tutaj.
—————————————————————————————————————————
Dzisiejsze wydanie prezentuje META
Chirurdzy mogą ćwiczyć w metaświecie
Bez leczenia oczu miliony ludzi stracą wzrok. Właśnie dlatego FundamentalVR i Orbis International opracowały w Metaverse szkolenie z zakresu chirurgii zaćmy. Dzięki temu chirurdzy mogą ćwiczyć tak często, jak to konieczne, przed rozpoczęciem leczenia pacjentów.
—————————————————————————————————————————
Energia i środowisko
Komisarz ds. energii z tournée po Finlandii. Wczoraj europejska komisarz ds. energii Kadri Simson spotkała się z europejskim ministrem energetyki Andersem Adlercreutzem podczas wizyty w Finlandii. Według Simsona dyskusje skupiały się na konkurencyjności europejskiego przemysłu, produkcji energii bez paliw kopalnych i potencjale wodoru.
Cyfrowy
Chipy elektroniczne: Niemcy otrzymują 4 miliardy z programu europejskiego. Niemcy chcą przyciągnąć do swojego kraju kolejnych producentów chipów elektronicznych. W ramach programu finansowania UE ma zostać przekazanych około czterech miliardów euro 31 projektom dotyczącym mikrochipów w Niemczech. Więcej informacji na ten temat tutaj.
Rolnictwo i zdrowie
Özdemir nalega na europejską reformę dobrostanu zwierząt. Na wczorajszym spotkaniu ministerialnym w Brukseli federalny minister rolnictwa Özdemir skrytykował fakt, że Komisja Europejska nie przedstawiła jeszcze zapowiadanej reformy europejskiego prawodawstwa w zakresie ochrony zwierząt. Minister Zielonych powiedział prasie, że spodziewa się przedłożenia odpowiedniej propozycji przed następną Radą ds. Rolnictwa w przyszłym miesiącu.
Demonstracja przeciwko glifosatowi. Wczoraj przedstawiciele Partii Zielonych, naukowcy i kilka organizacji pozarządowych demonstrowali przed Parlamentem Europejskim w Brukseli przeciwko ponownemu zatwierdzeniu kontrowersyjnego herbicydu glifosatu. Chociaż kilku ekspertów potępiło niedociągnięcia w ocenach właściwych organów UE (EFSA i ECHA), władze odrzuciły tę krytykę: w odpowiednich sprawozdaniach uwzględniono wszystkie istotne dane naukowe.
Gospodarka i transport
Mniej pieniędzy z UE: Rumunia obcina fundusze dla szpitali. Ze względu na silny wzrost gospodarczy Rumunia otrzymuje mniej pieniędzy niż oczekiwano z unijnego funduszu odbudowy („Next Generation EU”). Państwo musi zatem ograniczyć finansowanie niektórych szpitali. Więcej na ten temat.
Panoramiczny widok na Europę
Rumunia grozi, że pozwie Austrię w związku z wetem w sprawie Schengen. Premier Rumunii Marcel Ciolacu zagroził pozwaniem Austrii do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jeśli do grudnia nie zniesie ona weta w sprawie przystąpienia Rumunii do Schengen. Kontynuuj czytanie.
Migracja: francuski minister oferuje Włochom swoje wsparcie. Francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin udał się w poniedziałek do Rzymu, aby wesprzeć Włochy w obliczu obecnego gwałtownego wzrostu imigracji. Więcej na ten temat.
Bruksela chce zachęcić więcej obcokrajowców do wzięcia udziału w wyborach lokalnych. Władze Brukseli chcą zachęcić więcej obcokrajowców do korzystania z prawa do głosowania w wyborach lokalnych, z którego większość nie skorzystała od czasu ich wprowadzenia w 2006 roku. Dowiedz się więcej.
Dwóch irlandzkich eurodeputowanych z Partii Zielonych będzie ponownie kandydować w 2024 r. Posłowie do Parlamentu Europejskiego Ciarán Cuffe i Grace O’Sullivan planują ponownie kandydować w wyborach w 2024 r., koncentrując się na sprawiedliwości społecznej i poprawie środowiska. Więcej na ten temat.
Serbia chce wyjść poza wymogi UE dotyczące ochrony klimatu. Jeśli chodzi o ochronę klimatu, konieczne jest nie tylko przyjęcie unijnych przepisów, ale także negocjowanie z nimi porozumień regionalnych – powiedział Euractiv serbski minister ds. integracji europejskiej. Kontynuuj czytanie.
porządek obrad
- UE: Rada do Spraw Ogólnych omawia sprawozdanie Komisji na temat praworządności za 2023 r., wniosek Hiszpanii o włączenie języka katalońskiego, baskijskiego i galicyjskiego do systemu językowego UE i wiele innych kwestii;
- Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen uczestniczy w otwarciu 78. Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, USA;
- Wiceprezydent Maroš Šefčovič spotyka się ze specjalnym wysłannikiem ONZ ds. celów i rozwiązań klimatycznych Michaelem Bloombergiem; współprzewodniczy posiedzeniom zarządu Porozumienia Burmistrzów;
- Wiceprezydent Dubravka Šuica uczestniczy w wydarzeniu towarzyszącym Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ: „Dzieci agentami zmian – wezwanie do działania, aby umożliwić dzieciom udział i przyspieszyć realizację celów zrównoważonego rozwoju”;
- Udział w wydarzeniu „Uśmierzanie cierpień ukraińskich dzieci dotkniętych wojną”;
- Wiceprzewodnicząca Komisji Vĕra Jourová z oficjalną wizytą w Chinach: wizyta w Instytucie Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Tsinghua;
- Wiceprezydent Margaritis Schinas wygłasza przemówienie podczas uroczystej kolacji z okazji Europejskiego Szczytu Transportu Morskiego;
- Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski organizuje wideokonferencję z greckim ministrem rozwoju rolnictwa i żywności Lefterisem Avgenakisem;
- Roberta Metsola spotyka się z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem;
- EPL organizuje konferencję prasową na temat swojej wizji rolnictwa w Europie, której przewodniczy Manfred Weber;
- Niemcy: Ministrowie obrony zbierają się na posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony w sprawie Ukrainy;
- Francja: Prezydent Emmanuel Macron przyjmuje przywódcę brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.