Inwestycje w Europie Wschodniej: tak inwestorzy korzystają ze wzrostu gospodarczego „made in Poland”
Zachodnie firmy reorganizują swoje łańcuchy dostaw i przepływy handlowe. Chcą lub muszą uniezależnić się od Rosji i Chin. Otwiera to nowe możliwości dla inwestorów, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kiedy wybuchła wojna Rosji z Ukrainą, wielu naszych wschodnich sąsiadów, a także państwa Azji Środkowej, pospiesznie uznano za dzieci problematyczne. Zależności gospodarcze od Rosji są zbyt silne. Ale dzieje się odwrotnie. Gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej wyrosły na czołową pozycję w Europie pod względem wzrostu gospodarczego. Polska, Chorwacja, Słowenia, Litwa, Węgry i Rumunia zdołały w latach 2019–2022 zwiększyć realną produkcję gospodarczą znacznie bardziej niż większość krajów UE. Od początku wojny skorzystały na przyspieszonym rozdziale handlu z Rosją i Chinami.
Według Wschodniego Komitetu Gospodarki Niemieckiej Niemcy notują obecnie nowy rekord w handlu z partnerami z Europy Wschodniej (z wyłączeniem walczących stron i Białorusi). Stowarzyszenie 350 dużych niemieckich firm obejmuje 29 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Południowo-Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Środkowej na rzecz niemieckiej gospodarki.
Polska jest piątym partnerem gospodarczym Niemiec, przed Włochami. Czechy wyprzedziły Wielką Brytanię i obecnie znajdują się w pierwszej dziesiątce partnerów Republiki Federalnej. Znacząco wzrósł także handel z Węgrami, a Azja Środkowa stawała się dla Zachodu coraz ważniejsza ze względu na swoje rezerwy surowców.
Polska jest szczególnie poszukiwaną lokalizacją
Niemiecka Izba Handlowa Zagraniczna (AHK) w Warszawie poinformowała niedawno, że liczba zapytań ze strony zainteresowanych firm w sprawie rozszerzenia ich lokalizacji w Polsce podwoiła się. Najwyraźniej wykorzystują bardziej znane terytorium UE i bliskość rynku niemieckiego. Przedsiębiorstwa doceniają stosunkowo dużą, dobrze wykwalifikowaną siłę roboczą. Przykład: Bosch jedzie do Polski ze swoją instalacją pomp ciepła i inwestuje tam 250 milionów euro. Mercedesa Benz chce, aby jego elektryczne samochody dostawcze były produkowane w Polsce. Choć można kwestionować kierunek polityczny polskiego rządu, ramy prawne ostatecznie ustala UE.
W porównaniu z resztą świata niektóre rynki kapitałowe Europy Środkowo-Wschodniej wykazują w 2023 r. znaczną względną siłę. Chociaż ryzyko geopolityczne pozostaje wysokie, rynki te są zasadniczo bardzo atrakcyjne. Poprawa ogólnych warunków znajduje odzwierciedlenie w szczególności w zmniejszeniu spreadów rentowności obligacji słoweńskich i polskich.
Rynki kapitałowe są zasadniczo wyceniane pozytywnie
Jako przykład inwestycji dla spółek z regionu warto wymienić indeks „MSCI Eastern Europe ex Russia”, skupiający się na Polsce. Przy jednocyfrowym wskaźniku ceny do zysków, wskaźniku ceny do wartości księgowej poniżej 1 i stopie dywidendy powyżej 5 procent masz dobre perspektywy wzrostu.
Więcej wiedzy specjalistycznej
Tego i innych zarządzających aktywami wraz z ich opiniami i strategiami inwestycyjnymi można znaleźć w Internecie pod adresem V-Check.de
Ponieważ spółki mają w Polsce wiele projektów, można kupić także ETF oparty na polskim indeksie. Jeśli chcesz więcej Rumunii, Chorwacji lub Azji Środkowej, poszukaj aktywnie zarządzanej Europy Wschodniej. fundusz rosyjski.
Gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej (np. Turcja i Rosja) charakteryzują się wyższą dynamiką wzrostu niż wiele krajów zachodnich. Wyceny są tanie i jest co nadrabiać. Region korzysta z międzynarodowych firm, które starają się rozwijać Europę Wschodnią jako swoje nowe centrum produkcyjne, ale także lokalizację badań i rozwoju, finansów i IT.
Bądź poinformowany, zrozum, podejmuj właściwe decyzjeTutaj możesz uzyskać ogólne informacje na temat bieżących wiadomości finansowych. W każdy piątek w formie newslettera.
*Pola oznaczone * są wymagane
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.