Oprócz czołgów Leopard 2 Ukraina otrzymała także amerykańskie M1 Abrams. Ale czy to ma sens? Przegląd.
Po niemieckich czołgach Leopard 2 na Ukrainę przybyły teraz także czołgi M1 Abrams. Stany Zjednoczone obiecały dostawę w styczniu. Bez tego zobowiązania Niemcy nie dostarczyłyby żadnego czołgu podstawowego Leopard 2.
Co to jest M1 Abrams?
M1 Abrams jest głównym czołgiem bojowym Stanów Zjednoczonych od 1980 roku i stanowi trzon sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu czołg był stale modernizowany i otrzymywał różne ulepszenia w działaniu bojowym. Lepszy pancerz, szybsze i cichsze silniki oraz większa siła ognia. Najnowsze wersje M1 Abrams należą zatem do najnowocześniejszych czołgów bojowych na świecie. Obecny model to M1A2, ale podstawowy czołg bojowy nowej generacji – AbramsX – został zaprezentowany w 2022 roku.
Kto używa czołgu bojowego?
Pomimo swoich osiągów, w porównaniu z Leopardem 2 nie jest używany przez wiele armii. Oprócz amerykańskich sił zbrojnych na Abramsy liczą Australia, Egipt, Irak, Kuwejt, Maroko, Arabia Saudyjska i Grecja. Polska zamówiła także setki używanych czołgów ze Stanów Zjednoczonych.
Gdzie się to sprawdziło?
Siły zbrojne USA używały M1A2 Abrams głównie na pustyniach lub stepach Afganistanu i Iraku. Uważany jest za niezawodny zbiornik właśnie w takich warunkach zewnętrznych. Ale nie zawsze tak było: na początku napęd sprawiał ogromne problemy, gdyż przyciągał zbyt dużo brudu na piaszczystych nawierzchniach i zbyt często się psuł. Częste awarie zostały rozwiązane poprzez zainstalowanie filtra.
Jakie są mocne i słabe strony M1 Abrams?
Mocnymi stronami M1 Abrams są 120-milimetrowe działo firmy Rheinmetall, kompozytowy pancerz wykonany z różnych materiałów i niezawodność: od 1980 roku armia amerykańska straciła jedynie 18 M1 Abrams, z czego połowa została wycofana ze służby. ; pozostałych dziewięć zostało zniszczonych podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1990 r., ale żaden amerykański żołnierz nie zginął. Dzieje się tak także dzięki różnym systemom bezpieczeństwa, które mają chronić załogę przed wybuchem amunicji – co jest głównym problemem wielu rosyjskich czołgów.
Cechą szczególną M1 Abrams w porównaniu do innych czołgów podstawowych jest jego napęd: składa się on z turbiny gazowej, która może spalać także benzynę, olej napędowy lub naftę. Turbina o mocy 1500 KM uważana jest za potężną, niezawodną i sprawdzoną w walce – zużywa jednak znacznie więcej paliwa niż na przykład silnik wysokoprężny Leoparda 2. Wysokie zużycie paliwa utrudnia zaopatrzenie czołgu w paliwo. zasięg do 500 kilometrów jest porównywalny z zasięgiem czołgu Leopard 2.
Wideo | Czołg Leopard II może to zrobić
Źródło: t-onlineCzy Abrams to odpowiedni czołg dla Ukrainy?
Nie bardzo. Po pierwsze, łańcuchy dostaw są długie i drogie. Stany Zjednoczone muszą najpierw wysłać ciężkie czołgi do Europy, a szkolenie w zakresie tej złożonej technologii jest kosztowne. Ale na tym problemy się nie kończą: zbiornik wymaga wielu konserwacji, a części zamienne są trudno dostępne w Europie. Zachodni zwolennicy Ukrainy muszą zatem stworzyć kompleksową logistykę konserwacji i napraw. Jest to również czasochłonne i kosztowne.
W zasadzie Leopard 2 był i pozostaje logicznym dodatkiem do obronności Ukrainy. Choć jest to jedyne rozwiązanie B, Ukraina nie odmówiła i przyjęła dostawę zapowiadanych 31 czołgów Abrams, których nieokreślona liczba przybyła na Ukrainę pod koniec września.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.