Wiadomości z Ukrainy: UE i Ukraina podpisują w Brukseli porozumienie o bezpieczeństwie

DMG Mori podkreślało wcześniej, że wstrzymało całą działalność w Rosji, ale rosyjscy pracownicy sprzedali maszyny z własnej inicjatywy. W międzyczasie rosyjskie zakłady DMG Mori znalazły się pod kontrolą państwa rosyjskiego.

16:35 | Dwudziestu poborowym uniemożliwiono ucieczkę z Ukrainy

Ukraińska straż graniczna zatrzymała dwudziestu poborowych przed ucieczką z ogarniętego wojną kraju. Władze podały, że grupę aresztowano w pobliżu miasta Kelmenzi na granicy z Mołdawią, w obwodzie czerniowieckim na zachodniej Ukrainie. Poborowi pochodzili z różnych części kraju i planowali ucieczkę pieszo przez zieloną granicę, pod osłoną nocy. Według doniesień ratownicy zebrali po 12 000 euro na osobę.

Odkąd Ukraina wprowadziła stan wojenny i zarządziła mobilizację, mężczyźni w wieku poborowym w wieku od 18 do 60 lat mogli opuścić rozdarty wojną kraj jedynie w wyjątkowych przypadkach.

14:51 | Umowa bezpieczeństwa podpisana między UE a Ukrainą

Podczas szczytu w Brukseli szefowie państw i rządów UE podpisali kilka umów o bezpieczeństwie z Ukrainą. Celem jest wsparcie kraju w obronie przed atakiem Rosji. Dokument podpisali dziś po południu na marginesie spotkania prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady UE Charles Michel.

14:36 ​​| Scholz żąda odszkodowania za opiekę nad ukraińskimi uchodźcami

Przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli kanclerz Olaf Scholz domagał się rekompensat finansowych dla państw UE opiekujących się szczególnie dużą liczbą ukraińskich uchodźców. Scholz powiedział, że najwięcej uchodźców przyjęły Niemcy, Polska, Czechy i kilka innych krajów UE. „Jeśli inne kraje są mniej zaangażowane w przyjmowanie uchodźców”, musi to oznaczać, że Europa „zapewnia szczególne wsparcie finansowe krajom przyjmującym”, na przykład w celu sfinansowania kosztów utrzymania lub kursów językowych.

Scholz powiedział, że on i jego odpowiednicy z Polski i Czech złożyli wniosek na piśmie do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen. Oczekuje dyskusji na ten temat.

14:15 | Rosja wysyła naturalizowanych bojowników na Ukrainę

Według wysokiego urzędnika Rosja wysłała około 10 000 naturalizowanych Rosjan do walki na Ukrainie. Rosja podejmuje działania wobec migrantów, którzy uzyskali obywatelstwo rosyjskie, ale nie zarejestrowali się w władzach wojskowych, oznajmił w czwartek szef Rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksander Bastrykin. „Złapaliśmy ponad 30 000 osób, które uzyskały obywatelstwo, ale nie chciały zapisać się do służby wojskowej i umieściliśmy je na liście” – powiedział.

Miał na myśli bazę danych mężczyzn zakwalifikowanych do poboru. „W strefę specjalnych operacji wojskowych wysłano już około 10 000 osób” – kontynuował Bastrykin, używając oficjalnego rosyjskiego określenia na agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Moskwie zarzuca się, że namawia migrantów z Azji Środkowej do włączenia się do jej sił zbrojnych w ramach kampanii rekrutacyjnej mającej na celu zwiększenie jej liczebności do ofensywy na Ukrainie.

13:56 | Zełenski na szczycie europejskim w Brukseli

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Brukseli na szczyt europejski. Planowane jest podpisanie umowy o bezpieczeństwie między UE a Ukrainą.

Napisał na platformie internetowej

13:40 | Rosja rzekomo atakuje ukraińskie lotniska

Według własnych oświadczeń Rosja zaatakowała ukraińskie lotniska, na których stacjonują zachodnie samoloty wojskowe. Poinformowało o tym rosyjskie Ministerstwo Obrony. Wykorzystano różną broń, taką jak rakiety i drony. Wszystkie nienazwane cele zostały trafione.

11:39 | Atak dronów w zakładach chemicznych w północno-zachodniej Rosji

Według doniesień mediów celem ataku dronów były zakłady chemiczne w obwodzie twerskim w północno-zachodniej Rosji. Oficjalna agencja informacyjna RIA podała, że ​​do ataku doszło w czwartek wieczorem, powołując się na władze lokalne. Nie podano żadnych informacji na temat uszkodzeń ani innych szczegółów. Jak podaje strona internetowa zakładu, jest to zakład produkujący m.in. chemikalia wykorzystywane w przemyśle lotniczym.

07:39 | UE: Cła na import z Ukrainy

Według doniesień mediów od piątku UE ponownie wprowadzi cła na import cukru i jaj z Ukrainy. „Financial Times” apeluje także do osób odpowiedzialnych za ten proces. Tym samym cło wyniesie 89 euro za tonę.

UE podjęła decyzję o obniżeniu ceł, aby wesprzeć ukraińskie rolnictwo. Wywołało to jednak protesty rolników z UE. Skarżyli się na tani import, utratę udziału w rynku, spadające dochody i nieuczciwą konkurencję. W rezultacie zdecydowano się na wprowadzenie w przypadku niektórych produktów rolnych pewnego rodzaju mechanizmu hamowania awaryjnego, który powinien interweniować w przypadku przekroczenia limitów importowych. Według „Financial Times” ten hamulec awaryjny jest obecnie używany w taki sam sposób, jak ukraiński owies.

05:30 | Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji: USA powinny zwrócić uwagę na nową strategię nuklearną Rosji

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow w wywiadzie przewidywał pogorszenie stosunków dyplomatycznych z niektórymi krajami Zachodu, jeśli nie zmienią one swojego „rusofobicznego” nastawienia.

Ryabkow powiedział gazecie Izwiestia, że ​​Stany Zjednoczone muszą zwrócić większą uwagę na ponowną ocenę przez Rosję swojej doktryny nuklearnej. Stanowi ona, że ​​Rosja może użyć broni nuklearnej w odpowiedzi na atak nuklearny, ale także w przypadku ataku konwencjonalnego stwarzającego dla Rosji egzystencjalne zagrożenie.

04:30 | Rosyjskie manewry morskie na Morzu Śródziemnym

Według rosyjskiej agencji informacyjnej Tass rosyjski krążownik rakietowy „Wariag” przeprowadza obecnie manewr szkoleniowy na Morzu Śródziemnym. Ćwiczenia miały na celu odparcie zmasowanego ataku dronów – podało dowództwo rosyjskiej marynarki wojennej i obejmowały także symulacje bitew z wrogim statkiem i łodzią podwodną.

01:15 | Kraje bałtyckie a Polska domaga się linii obronnej na granicy z Białorusią i Rosją

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wzywają UE do budowy linii obronnej wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią. „Rozwój systemu infrastruktury obronnej wzdłuż zewnętrznej granicy UE z Rosją i Białorusią uwzględni pilną potrzebę ochrony UE przed zagrożeniami militarnymi i hybrydowymi” – czytamy w piśmie czterech szefów państw i rządów skierowanym do Prezydenta Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady UE Charles Michel. Propozycja zostanie omówiona na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie w Brukseli.

Cztery kraje wyjaśniły dalej, że projekt wymaga również wsparcia finansowego ze strony wszystkich członków. Europejscy dyplomaci oszacowali koszt budowy takiej linii obronnej wzdłuż 700-kilometrowej granicy Europy z Rosją i Białorusią na około 2,5 miliarda euro.

00:00 | Wiadomości z Ukrainy z czwartku 27 czerwca 2024 r

Dzień dobry! W naszych wiadomościach z Ukrainy będziemy nadal informować Państwa na bieżąco o rozwoju wojny na Ukrainie. Wszystkie ważne wiadomości będą pojawiać się tutaj przez cały dzień.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *