A. Anuauskas: Rosja próbuje narzucić nam czerwone linie

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Minister obrony Arvydas Anuauskas ostrzega, że ​​Rosja jest gotowa przetestować czerwone linie NATO podczas walk na Ukrainie.

Powiedział to, komentując atak Rosji na ukraińską bazę wojskową 20 kilometrów od polskiej granicy.

To tylko pokazuje gotowość Rosji do przetestowania naszych czerwonych linii tam, gdzie docierają lub właśnie dotarły do ​​granicy polsko-ukraińskiej lub poza nią – powiedział w poniedziałek minister obrony dziennikarzom wyniki spotkania z prezydentem Gitanem Nausdą.

W poniedziałek A. Anuauskas i Valdemaras Rupys, dowódca Sił Zbrojnych Litwy, omówili z prezydentem przebieg wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie.

W niedzielę wieczorem Rosja uderzyła w bazę wojskową w pobliżu zachodnioukraińskiego miasta Lwowa. Międzynarodowe Centrum Pokojów i Bezpieczeństwa w Jaworowie znajduje się około 40 kilometrów na północny zachód od Lwowa i około 20 kilometrów od granicy z Polską.

Działało Centrum Szkolenia Sił Ukraińskich, które wcześniej zatrudniało zagranicznych instruktorów, w tym instruktorów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Był także gospodarzem wspólnych ćwiczeń wojskowych Ukrainy i sojuszników NATO przed wojną.

Dowódca litewskich sił zbrojnych powiedział, że to jeszcze poważniejszy sygnał dla państw NATO, choć sam atak nie był inny, a cała wojna była wielką prowokacją.

Oszustwo było obiektem wojskowym (tym) jednostką szkoleniową armii ukraińskiej. Czy to prowokacja, czy nie, cała wojna jest wielką prowokacją, pomyślałem. Politin, Karine Avantira. Ale był atak na obiekt wojskowy, powiedział V. Rupys.

Oleksiy Reznikov, minister obrony Ukrainy, powiedział, że zagraniczni instruktorzy pracowali w Międzynarodowym Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa, chociaż nie było jasne, czy był tam podczas ataku.

Reznikov potępia atak jako kolejny atak terrorystyczny przeciwko pokojowi i bezpieczeństwu w pobliżu granicy UE-NATO.

A. Anuauskas przypomniał, że Litwa wycofała z Ukrainy swojego instruktora wojskowego.

Mnisi ci zostali wycofani, ale ci, którzy pracują z Ukraine Aid, pracują bliżej centrum logistycznego, pracując bezpośrednio, przy wsparciu, przy przesyłkach, powiedział minister ds. badań.

Komentując doniesienia w amerykańskich mediach, że Rosja prosiła o chińską pomoc militarną i gospodarczą na wojnę na Ukrainie, minister powiedział, że wszystkie kraje udzielające pomocy agresorowi muszą zrozumieć, że reżim sankcji może być skierowany również do nich.

Na tle tej wojny intensyfikują się stosunki między Rosją a Chinami, oczywiste jest, że między przywódcami kraju rozmawiano o przyszłej operacji wojskowej i jest oczywiste, że kurs jest w toku – mówi A. Anuauskas.

Dopóki Chiny skurczyły się w procesach, których nie widzimy, czas pokaże, (…) ale wszystkie kraje, które wspierają rosyjską agresję w tej sytuacji, muszą zdać sobie sprawę, że reżim sankcji może być skierowany także na nie – dodał.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.