A. Duda: Choć czasy są bardzo trudne, relacje polsko-amerykańskie dziś kwitną

Prezydent USA Joe Biden zapewnił Polskę w sobotę, ostatni dzień jego pobytu w Europie, że Waszyngton będzie bronił jej przed każdym rosyjskim atakiem i przyznał, że sojusznik z NATO został mocno dotknięty kryzysem uchodźczym w tym kraju. .

„Twoja wolność jest naszą wolnością” – powiedział Biden prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie, parafrazując jedno z nieoficjalnych haseł Polski.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w Warszawie obaj przywódcy mówili o wzajemnym szacunku i wspólnym celu, jakim jest zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Chociaż czasy są bardzo trudne, stosunki polsko-amerykańskie przeżywają dziś boom” – powiedział Duda.

Od początku wojny z Ukrainy uciekło ponad 3,7 mln osób. osób, z czego 2 mln pozostało w Polsce. Na początku tego tygodnia Stany Zjednoczone ogłosiły, że przyjmą do 100 000 uchodźców.Pan Buda powiedział, że rozumie, że Polska „ma dużą odpowiedzialność, ale powinna to być odpowiedzialność NATO jako całości”.

Prezydent USA nazwał zasadę obrony zbiorowej NATO „świętym zobowiązaniem” i podkreślił znaczenie jedności w zachodnim sojuszu wojskowym.

„Jestem pewien, że [Rusijos prezidentas] Władimir Putin miał nadzieję, że podzieli NATO, powiedział Biden. – Ale tego nie zrobił. Wszyscy byliśmy razem. »

Gdy wojna wkracza w swój drugi miesiąc, europejski model bezpieczeństwa staje przed najpoważniejszym testem od czasów II wojny światowej. Zachodni przywódcy konsultowali się w zeszłym tygodniu w sprawie specjalnych planów, które zostaną uruchomione w przypadku eskalacji konfliktu. Inwazja sprawiła, że ​​NATO zapomniało o samozadowoleniu i rzuciło ciemny cień na Europę.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan, powiedział, że przemówienie Bidena w stolicy Polski, które odbyło się w sobotę, podkreśli „pilność stojącego przed nim wyzwania”.

Według Sullivana, amerykański prezydent wspomni także „co konflikt na Ukrainie oznacza dla świata i dlaczego tak ważne jest, aby wolny świat pozostał zjednoczony i zdeterminowany w obliczu rosyjskiej agresji”.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.