Akcje Porsche i Volkswagena wspinają się na szczyt DAX dzięki fantazji o IPO: teraz ma to znaczenie | 02/09/22

Myśl o potencjalnym IPO długo krążącego producenta samochodów sportowych dała w środę impuls do akcji Volkswagena i Porsche. Kontekst działań.

Sektor motoryzacyjny jako całość przeżywa rozkwit. Szczególnie daleko do przodu są akcje Porsche i Volkswagena. Dealerzy mają na myśli gry umysłowe, które krążą od dłuższego czasu o możliwym IPO producenta samochodów sportowych Porsche. Wskazania, czy tak się stanie, spodziewane są w marcu. Następnie Wolfsburg Group, spółka zależna Porsche AG i główny właściciel Porsche SE chcą przedstawić swoje bilanse. Dzięki IPO Porsche AG szef Grupy VW, Herbert Diess, może zwiększyć wartość giełdową Volkswagena.

Jak dotąd Diess i CFO Arno Antlitz nie udzielili jasnych odpowiedzi na temat możliwego IPO. Wręcz przeciwnie, wielokrotnie twierdzili, że grupa może poradzić sobie z wielomiliardową transformacją bez wpływów z IPO. Tymczasem Porsche SE twierdzi, że producent samochodów sportowych jest własnością VW, a związane z tym decyzje podejmowane są w siedzibie VW w Wolfsburgu, jak podała agencja informacyjna Reuters.

Według maklerów giełdowych możliwe byłoby IPO i spin-off. W przypadku podziału akcje zostają zapisane na rachunkach papierów wartościowych akcjonariuszy. Dla Volkswagena, który jest właścicielem 100% Porsche, oznaczałoby to brak przychodów. Jednak rodziny posiadające Porsche i Piëch ponownie miałyby bezpośredni dostęp do Porsche AG. To trafiło do Volkswagena prawie dziesięć lat temu.

Wycena akcji Porsche i Volkswagena

Akcje holdingu Porsche SE wzrosły w środę o ponad siedem procent do 84,72 euro, wspinając się na szczyt DAX. Akcje uprzywilejowane Volkswagena wzrosły o prawie 6% do 188,50 euro, zajmując drugie miejsce za Porsche SE.Akcja Volkswagena: Chociaż podstawowa działalność Volkswagena cierpi z powodu braku chipów w całej branży, VW jest w zasadzie na dobrej drodze. Przede wszystkim elektryfikacja floty powinna przynieść korzyści mieszkańcom Wolfsburga. Jeśli Porsche, spółka zależna od samochodów sportowych, wejdzie na giełdę, ceny powinny ulec znacznemu podwyżce. Podtrzymujemy naszą rekomendację kupna.Udostępnianie Porsche: Rodziny właścicieli Porsche i Piëch chcą odzyskać bezpośredni wpływ na producenta samochodów sportowych Porsche. Byłoby to możliwe dzięki IPO. Porsche zasłużyłoby na wycenę do 90 miliardów euro. Nawet jeśli spółka-matka VW sprzeda tylko jedną czwartą udziałów, może zarobić dobre 20 miliardów euro, a tym samym przyspieszyć przejście na e-mobilność. Ostatnie ruchy cenowe pokazują jednak, że IPO Porsche powinno być szczególnie korzystne dla Porsche Automobil Holding. A nawet jeśli nie dojdzie do IPO, akcje DAX pozostają ekscytującą inwestycją. Oprócz udziału VW, za wzrostem cen przemawia stopa dywidendy w wysokości 3%. Ale są też zagrożenia. Przede wszystkim są to wielomiliardowe roszczenia odszkodowawcze związane z nieudanym przejęciem VW w 2009 roku i skandalem związanym z emisją spalin. Zalecamy zakup papieru.

iw/wh/svp/rtr

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.