Aktualizacja z 23 lipca na temat Ukrainy: Organizacja Praw Człowieka oskarża Rosję o tortury

Aktualizacja Ukrainy 23 lipca

Stany Zjednoczone rozważają dostawę myśliwców na Ukrainę – Kadyrow informuje o otrzymaniu nowych czołgów

Wczoraj, 23.07.2022 | 07:40

Aktualizacja z 23 lipca na temat Ukrainy: Co się stało z dnia na dzień

  • Zełenski: umowa zbożowa „w pełni” odpowiada interesom Kijowa

Różne punkty umowy zbożowej podpisanej w piątek w Stambule odpowiadają „całkowicie interesom Ukrainy”, powiedział Zełenski w swoim przemówieniu wideo w sobotni wieczór. „Teraz możemy nie tylko wznowić pracę naszych portów czarnomorskich, ale także utrzymać dla nich niezbędną ochronę”.

Zełenski powiedział również, że Ukraina może teraz wyeksportować łącznie 20 milionów ton zboża z zeszłorocznych zbiorów. Przechowywane są zapasy o wartości około 10 miliardów dolarów (9,8 miliarda euro).

Już prawie pięć miesięcy po rosyjskim ataku na Ukrainę walczące strony po raz pierwszy zgodziły się na poważną umowę: eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne powinien być ponownie możliwy po rosyjskiej blokadzie. Pod kierownictwem ONZ przedstawiciele tych krajów, a także Turcji, muszą wytyczyć korytarz humanitarny na Morzu Czarnym i monitorować go z centrum kontroli w Stambule.

  • USA wysyłają więcej pocisków Himars, oceniają potencjalną dostawę myśliwców

Według rządu USA rozważa dostawę amerykańskich myśliwców na Ukrainę. Dyrektor ds. komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, podkreślił, że „są to rozważania eksploracyjne, których nie można wdrożyć w najbliższej przyszłości”. Wstępne testy Pentagonu nie są prowadzone na maszynach z byłego Związku Radzieckiego, ale na maszynach konstrukcji amerykańskiej.

W centrali z reporterami podkreślił, że operowanie nowoczesnymi samolotami bojowymi to „trudne zadanie”. Należy również wziąć pod uwagę takie czynniki, jak szkolenie i konserwacja załogi oraz dostawa części zamiennych.

Kirby zapowiedział również dodatkową sprzedaż amerykańskiej broni na Ukrainę o wartości około 270 milionów dolarów. Obejmuje to cztery wyrzutnie rakiet Himars, których dostawę zapowiedział już rząd USA.

  • Radny Zelenskyj: Ponad 1000 Rosjan w Chersoniu otoczone

Według doniesień z Kijowa ponad 1000 rosyjskich żołnierzy zostało otoczonych przez siły ukraińskie w okupowanym regionie Chersoniu na południu Ukrainy. Niedaleko osady Wysokopilla Rosjanie znaleźli się w „taktycznym okrążeniu”, powiedział ukraiński doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz. Nie udało się tego zweryfikować niezależnie. Wysokopilla nie została również wymieniona w raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Armia ukraińska przeprowadziła niedawno kilka kontrofensyw w rejonie Chersoniu, nad którym rosyjscy żołnierze w dużej mierze przejęli kontrolę po rozpoczęciu wojny w lutym.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na wypowiedzi Zełenskiego, napisał, że armia ukraińska ma teraz znacznie mniejsze straty niż kilka tygodni temu. Selenskyj powiedział gazecie w wywiadzie, że obecnie codziennie ginie około 30 ukraińskich żołnierzy – w maju i czerwcu było to od 100 do 200 dziennie.

  • Kadyrow informuje o otrzymaniu nowych pojazdów opancerzonych

Według przywódcy Ramzana Kadyrowa armia czeczeńska otrzymała nowe pojazdy opancerzone. Donosi o tym rosyjski dziennik „Kommiersant” powołując się na telegram wysłany przez Kadyrowa. Pojazdy opancerzone noszą nazwę „Achmat”. Według informacji został opracowany na podstawie doświadczeń wojsk rosyjskich i czeczeńskich na Ukrainie. Kadyrow nie sprecyzował, kto był producentem samochodu pancernego.

  • Human Rights Watch: rosyjscy żołnierze torturują cywilów na Ukrainie

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch oskarża rosyjskie siły zbrojne o torturowanie jeńców wojennych i cywilów na Ukrainie. W obwodach chersońskim i zaporoskim wywiady z dziesiątkami osób ujawniły 42 przypadki, w których rosyjskie siły okupacyjne albo zniknęły, albo arbitralnie zatrzymały cywilów. Niektórzy nie mieli kontaktu ze światem zewnętrznym, a wielu było torturowanych. Zginęło dwóch z trzech jeńców wojennych, których to dotyczyło.

  • Litwa ponownie umożliwia transport kolejowy towarów do iz Kaliningradu

Litwa znosi zakaz przewozu koleją objętych sankcjami towarów do iz Kaliningradu w Rosji. – Niewykluczone, że dzisiaj będą przewożone niektóre towary – powiedział rosyjskiej agencji prasowej RIA Mantas Dubauskas, rzecznik krajowego przewoźnika kolejowego. Rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass zacytowała urzędnika kaliningradzkiego rządu, który powiedział, że wkrótce do enklawy zostanie wysłanych 60 samochodów cementu.

Unia Europejska powiedziała w zeszłym tygodniu, że zakaz tranzytu dotknie tylko ruchu drogowego, a nie kolejowego. Dlatego bałtyckie państwo Litwa powinno pozwolić Rosji na transport betonu, drewna i alkoholu do enklawy przez terytorium UE. Obwód Kaliningradzki graniczy z Litwą i Polską z państwami członkowskimi NATO i UE oraz jest uzależniony od tranzytu kolejowego i drogowego transportu większości towarów przez Litwę.

  • To będzie ważne w sobotę

Pomimo niezwykłego porozumienia w sprawie sporu zbożowego, na ogarniętej wojną Ukrainie trwają walki. Ataki trwają, szczególnie na wschodzie i południu kraju.