Amerykańskie posiłki dotarły do ​​Polski | Obecna Europa | DW

Jak powiedział rzecznik polskiego wojska, na lotnisku Jesionka wylądowali amerykańscy żołnierze. 1700 z 2000 amerykańskich żołnierzy ma stacjonować w sąsiedniej Ukrainie. Pozostałe 300 w Niemczech.

W piątek do Wiesbaden przybył również pierwszy z zadeklarowanych żołnierzy amerykańskich. Kiedy żołnierze zostali przeniesieni z Fort Bragg w amerykańskim stanie Karolina Północna do stolicy stanu Hesja, wojsko USA „ściśle współpracowało z niemieckimi sojusznikami” – poinformował Departament Zdrowia USA w Waszyngtonie.

Postój w Wiesbaden

Pentagon ogłosił rozmieszczenie wojsk w środę. Zgodnie z nią 1000 amerykańskich żołnierzy stacjonujących obecnie w Bawarii ma zostać przeniesionych do Rumunii. „Obecna sytuacja wymaga od nas wzmocnienia odstraszania i obrony na wschodniej flance NATO” – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

Według zachodnich źródeł Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 100 tys. żołnierzy i ciężkiego sprzętu. Dlatego Zachód obawia się rosyjskiego ataku na sąsiedni kraj. Rosja odrzuca zarzuty i jednocześnie oświadcza, że ​​czuje się zagrożona przez NATO.

Rosyjski myśliwiec Suchoj Su-25SM

Rosyjski samolot myśliwski Suchoj Su-25SM: Maszyny tego typu przekazano do Brześcia na Białorusi

Rosyjskie myśliwce szkolą się na Białorusi

Na kilka dni przed rozpoczęciem rosyjskich manewrów wojskowych na Białorusi wysłano myśliwce Suchoj Su-25SM. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie, maszyny zostały przewiezione ponad 7 tys. kilometrów z regionu Primorye nad Morzem Japońskim na lotniska wojskowe w obwodzie brzeskim w pobliżu polskiej granicy. Resort nie podał dokładnej liczby.

W kontekście konfliktu ukraińskiego przywódcy wojskowi Białorusi i Rosji wielokrotnie podkreślali, że rozmieszczenie wojsk ma charakter wyłącznie szkoleniowy, nie stanowi dla nikogo zagrożenia i jest zgodne z prawem międzynarodowym. Moskwa i Mińsk odrzuciły oskarżenia Zachodu, że ćwiczenia wojskowe przygotowują się do inwazji na sąsiednią Ukrainę. Manewr zaplanowano na 10-20 lutego.

Ukraina Czarnobyl |  Żołnierze szkolą się do działań wojennych w mieście

Ratowanie rannych to część ćwiczeń ukraińskiej gwardii narodowej w Czarnobylu

Ukraina prowadzi wojnę miejską wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu

Biorąc pod uwagę obawy związane z ewentualną rosyjską inwazją na Ukrainę, lokalna armia szkoli się teraz również do walki wewnętrznej w strefie radioaktywnej wokół byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrskyj powiedział, że były to pierwsze ćwiczenia na dużą skalę w strefie zamkniętej. Na filmie agencja pokazała użycie moździerzy i postęp Gwardii Narodowej z pojazdami opancerzonymi w ewakuowanym mieście Prypeć. Ćwiczono także ratowanie rannych i rozbrajanie min.

Katastrofa w Czarnobylu z 1986 roku uznawana jest za największą katastrofę w cywilnym wykorzystaniu energii jądrowej. Setki tysięcy ludzi zostało przymusowo przesiedlonych. W tym czasie Ukraina była jeszcze częścią Związku Radzieckiego.

uh/se (afp, dpa)

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *