Annalena Baerbock jedzie do Warszawy – i pyta Polskę

Po postojach w Paryżu i Brukseli nowy minister spraw zagranicznych Baerbock udał się do Polski. Czy to kryzys białoruski, czy finanse UE było kilka punktów spornych między Baerbockiem a jego polskim odpowiednikiem.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock (Zieloni) udała się do Warszawy z inauguracyjną wizytą, aby spotkać się m.in. z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Baerbock wezwał kraj do umożliwienia pomocy humanitarnej migrantom w regionie przygranicznym z Białorusią.

Po spotkaniu ze swoim polskim kolegą Zbigniewem Rau, Baerbock powiedział, że Niemcy z pełną odpowiedzialnością i solidarnością stoją po stronie Polski i krajów bałtyckich w obliczu szantażu białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki.

„Ale musimy też, chcę to jasno powiedzieć, zapewnić, że biorąc pod uwagę mroźne temperatury w obszarze przygranicznym, pomoc humanitarna jest dostępna po obu stronach granicy”. Baerbock powiedział, że ludzie, którzy padli ofiarą tej cynicznej gry, nie są odpowiedzialni za sytuację i potrzebują pomocy.

Dramatyczna sytuacja na granicy z Białorusią

Od tygodni tysiące migrantów i uchodźców próbuje przedostać się z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich przez zewnętrzne granice UE. UE oskarża autorytarnego białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o celowe zezwalanie na przewożenie osób z regionów objętych kryzysem do Mińska, aby następnie przemycić ich do UE i tym samym zdestabilizować sytuację na Zachodzie. Polska ograniczyła swobodę poruszania się w szerokim na trzy kilometry pasie wzdłuż granicy, do którego nie mają wstępu organizacje pomocowe.

Rau ponownie podkreślił żądanie polskiego rządu o naprawienie szkód wyrządzonych przez II wojnę światową. „Oczekujemy, że nowy rząd niemiecki będzie gotowy do podjęcia tej odpowiedzialności, także w formie rozmów o odszkodowaniach i reparacjach”. Dotyczy to np. odszkodowań za polskie zabytki kultury, dzieła sztuki, archiwa i biblioteki, które nie zostały zniszczone w wyniku działań wojennych, „ale w wyniku starań władz okupacyjnych o wymazanie ich z dziedzictwa ludzkości, – powiedział Rau.

Spór o praworządność z Polską

Nowa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock liczy na wspólnie wynegocjowane rozwiązanie sporu z Polską o praworządność. Jeśli luki są bardzo duże, jak w tym temacie, „tym ważniejsze jest prowadzenie intensywnych dyskusji na te tematy” – powiedziała w piątek polityk Zielonych po spotkaniu ze swoim polskim kolegą Zbigniewem Rau w Warszawie. Rozwiązania należy szukać wspólnie, a nie tylko dwustronnie na szczeblu europejskim.

„Szczególnie w polityce zagranicznej i dyplomacji potrzeba nie tylko odrobiny szczęścia dyplomatycznego, ale zawsze nadziei” – powiedziała Baerbock zapytana, czy po rozmowach w Warszawie ma nadzieję, że Polska może ulec sporze o praworządność. .

Polska wzywa do „dialogu pacjenta”

„Jeśli nie wierzysz, że możesz coś zmienić dzięki własnej pracy, nawet jeśli zajmuje to lata, a czasem dekady, to jest to trudne zadanie” – powiedział Baerbock, odnosząc się do swojej pracy jako minister spraw zagranicznych. „Tak, wierzę, że jako Europejczycy możemy wspólnie rozwiązywać problemy. A to oznacza wspólną pracę nad nimi”. Rau dodał, że jeśli chodzi o rządy prawa, potrzebny jest „strategiczny i cierpliwy dialog”.

Baerbock już na początku swojego dziewiczego rejsu nalegał na przestrzeganie praworządności w UE. „Szczególnie, jeśli chodzi o rządy prawa i prawa człowieka, nie możemy pozwolić, by fundamenty Europy się rozpadły” – ostrzegła. W UE od lat toczą się konflikty z rządami Węgier i Polski, ponieważ według wielu orzeczeń sądowych nie przestrzegają one prawa unijnego.

Krytycy oskarżają Warszawę i Budapeszt o wpływanie na wymiar sprawiedliwości niezgodnie z unijnymi standardami. Polski narodowo-konserwatywny rząd PiS reorganizuje wymiar sprawiedliwości. Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom wobec rządu Warszawy z powodu reform.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.