Annalena Baerbock w Kijowie – zaplanowane spotkanie z Kulebą | Aktualny

Kijów – minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odwiedziła stolicę Kijowa jako pierwszy członek niemieckiego gabinetu od początku wojny agresji Rosji na Ukrainę.

Polityk Zielonych po raz pierwszy zorientował się w sytuacji na przedmieściach Butscha we wtorek. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich znaleziono tam ponad 400 ciał – niektóre z rękami związanymi za plecami. Baerbock został przyjęty przez pracownika ambasady niemieckiej w swoim domu.

Ministrowi towarzyszyła ukraińska prokurator generalna Iryna Venediktova. Po południu zaplanowano m.in. rozmowę Baerbocka z jego ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kuleba.

Minister chciał też ponownie otworzyć ambasadę Niemiec w Kijowie, która jest zamknięta od połowy lutego. Ostatni pracownicy ambasady wysłani do Polski wyjechali 25 lutego i kontynuowali pracę częściowo stamtąd, a częściowo w Berlinie.

Niemcy jako jeden z ostatnich krajów zachodnich ogłosiły ponowne otwarcie swojej ambasady w Kijowie. W niedzielę Stany Zjednoczone i Kanada ogłosiły powrót pracowników ambasady. Wcześniej w Kijowie ponownie otwarto przedstawicielstwa UE, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Austrii i innych krajów. Jedynie Japonia, która nie ogłosiła jeszcze ponownego otwarcia swojej ambasady, jest nieobecna w gronie państw G7 głównych demokratycznych państw uprzemysłowionych.

Wizyta po tygodniach dyskusji

W ostatnich tygodniach toczyło się wiele dyskusji na temat wizyt niemieckich polityków na Ukrainie. Zaproszenie prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera do odwiedzenia Kijowa z prezydentami Polski i trzech krajów bałtyckich wywołało w Berlinie niemałe oburzenie. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) określił brak zaproszenia Steinmeiera jako przeszkodę w jego własnej podróży do Kijowa. Po tym, jak Steinmeier i Selenskyj wyjaśnili irytację w rozmowie telefonicznej w zeszłym tygodniu, Scholz ogłosił, że Baerbock wkrótce wyruszy w podróż. Początkowo nie było jasne, czy i kiedy Scholz może pojechać do Kijowa.

W niedzielę przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas (SPD) udała się do Kijowa jako druga po prezydencie federalnym najwyższa przedstawicielka stanu. Przed nią w zeszły wtorek był przewodniczący CDU Friedrich Merz w Kijowie.

Selenskyj zaprosił kanclerza na 9 maja – w ten poniedziałek Rosja świętowała sowieckie zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Selenskyj powiedział, że Scholz może zrobić „bardzo silny krok polityczny” i przyjechać tego dnia do stolicy Ukrainy. Kanclerz postanowił jednak nie podróżować.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.