„Apokaliptyczna” pogoda w Polsce: zamiecie grzmiały 8000 uderzeń piorunów

„W piątek nad Litwą było kilka uderzeń piorunów, głównie wokół Wilna i wielu było zaskoczonych. Pojedyncze burze zdarzają się również zimą.

Dziś, choć nie na Litwie, jesteśmy już nieco zaskoczeni (jak w zimie) szczególnie gwałtownymi burzami na terenie Polski. Do 8 tys. wyładowania atmosferyczne. To dużo, biorąc pod uwagę styczeń. Ta liczba byłaby znaczna nawet w letni dzień. Dla porównania, w piątek na Litwie zarejestrowano tylko ok. 20 składowisk” – informuje LHMT na Facebooku.

W Polsce pogoda rozpętała się w poniedziałek: nie tylko błyskawica, ale i obfite opady śniegu. „Wygląda jak apokalipsa” – piszą użytkownicy portalu społecznościowego na Facebooku o pogodzie w tym kraju.

WIDEO: W Polsce „apokaliptyczna” pogoda: burza


Piątek dla portalu 15 minut Meteorolog Gytis Valaika powiedział, że błyskawice i burze w zimie są normalne. Jednak takie zjawiska przyrodnicze w zimnych porach roku są zwykle typowe tylko dla pewnej części Litwy – regionu nadmorskiego.

Według G.Valaiki większe wahania temperatury zawsze powodują błyskawice, zarówno zimą, jak i latem. W zimnych porach zdarza się to rzadziej, więc błyskawica jest dość wyjątkowa.

Przeczytaj więcej tutaj: Meteorolog o uderzeniach piorunów na Litwie w piątek: „Zdecydowanie nie jest to anomalia”

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.