Baerbock chce wyjaśnić niejasności w wymianie pierścieni czołgowych

Berlin. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) i jej polski odpowiednik Zbigniew Rau podkreślili chęć wyjaśnienia problemów i nieporozumień w sprawie planowanej wymiany pierścieni czołgowych. Oczywiste jest, że „nie możemy dostarczyć ciężkiego sprzętu za naciśnięciem guzika lub pstryknięciem palców”, powiedział Baerbock we wtorek po spotkaniu z Rau w Berlinie. „Ważne jest, abyśmy byli ze sobą w stałej komunikacji, aby uniknąć wszelkich nieporozumień”. Według tłumaczenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rau powiedział, że diabeł tkwi w szczegółach na ten temat. Jest wola rozwiązania problemu.

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

+++ Wszystkie wydarzenia dotyczące wojny z Ukrainą na blogu na żywo +++

Wymiana pierścieni polega na przekazywaniu Ukrainie przez partnerów z Europy Wschodniej broni w stylu sowieckim i otrzymywaniu nowocześniejszych zamienników z Niemiec.

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Baerbock: Nie można dostarczyć za naciśnięciem przycisku

Baerbock powiedział, że rozmawiał z Rau o tym, „jak możemy współpracować, aby rozwiązać wszelkie niejasności, które mogą obecnie istnieć”. Ciężkiego sprzętu, zwłaszcza z zapasów niemieckich, nie można dostarczyć jednym naciśnięciem przycisku. Ze względu na materiał, który jest następnie dostarczany podczas wymiany pierścienia, należy upewnić się, że „jest dostępny, jest naprawiony lub odpowiednio uzupełniony”.

Jednocześnie podkreśliła: „Wzmacniamy wschodnią flankę NATO niemieckimi żołnierzami i sprzętem w krajach bałtyckich, a także rakietami przeciwlotniczymi na Słowacji”.

Rau: Niemcy wykazują chęć rozwiązania problemu

Rau powiedział, że zapoznał się z niemieckim oświadczeniem. Przedstawiono wiele powodów, dla których wymiana pierścienia jeszcze się nie odbyła. Nie może jeszcze mówić o konkretach, bo to dotyczy ciężkiego sprzętu.

Jednak spotkanie z Baerbockiem wskazuje, że „jest wola rozwiązania tego problemu” – powiedział minister spraw zagranicznych Polski, według tłumaczenia MSZ. Razem żałują, że „nie jest tak dynamicznie, jak wymagałaby tego sytuacja na Ukrainie i na wschodniej flance”.

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Krytyka dostaw broni na Ukrainę: Merz domaga się dymisji Lambrechta

Polityk SPD przez kilka tygodni dużo bardziej interesował się samoobroną niż obroną kraju – powiedział Bundestagowi szef CDU Merz.

Ostra krytyka rosyjskiej polityki początków Niemiec

Ponadto Zbigniew Rau ostro krytykował niemiecki stosunek do Rosji w przeszłości i według tłumaczenia MSZ mówił o „porażce niemieckiej Ostpolitik”. Odniósł się do projektów energetycznych, takich jak rurociąg Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami przez Morze Bałtyckie, który został od tego czasu zamknięty przez niemiecki rząd.

Stronie niemieckiej zależało na uzyskaniu przewagi konkurencyjnej niemieckiej gospodarki poprzez dostęp do tańszej energii. Polska „wielokrotnie ostrzegała przed prowadzeniem wobec Rosji polityki opartej na myśleniu życzeniowym” – skrytykował Rau. Polska była głęboko otrzeźwiona, że ​​Niemcy zignorowały ostrzeżenia. „Dziś naród ukraiński płaci najwyższą cenę za przeszłość” – powiedział polski minister spraw zagranicznych.

Polecane treści redakcyjne

W tym momencie znajdziesz zewnętrzne treści od Spotify Sp., który uzupełnia artykuł. Możesz go zobaczyć jednym kliknięciem.

Wyrażam zgodę na ukazywanie się mi treści zewnętrznych. Pozwala to na przesyłanie danych osobowych do platform stron trzecich. Więcej informacji na ten temat w naszym informacja o prywatności.

Przypomina o blokowaniu ekspansji NATO

Rau przypomniał, że w 2008 roku Niemcy zablokowały ekspansję NATO przez Ukrainę. Jednocześnie wezwał rząd federalny do odegrania wiodącej roli w budowaniu systemu bezpieczeństwa i obrony w Europie.

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Niemcy mają tutaj szczególną odpowiedzialność. System bezpieczeństwa musi być zaprojektowany tak, aby powstrzymać Rosję i wspierać Ukrainę w jej walce z Rosją. Jednocześnie Rau wezwał rząd federalny do poparcia starań Ukrainy o status kandydata na członka UE. Nie ma alternatywy dla tego, bo inaczej Niemcy straciłyby dużo wiarygodności.

Prezydent RP Duda: „Nie dotrzymałeś obietnic”

W rozmowie z kanałem telewizyjnym Welt na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent partnera NATO Polska, Duda, mówił o zobowiązaniu Berlina do dostarczenia czołgów w celu zastąpienia czołgów przekazanych Ukrainie przez Polskę. – Złamałeś tę obietnicę – dodał Duda, odnosząc się do rządu federalnego. „I szczerze mówiąc, jesteśmy tym bardzo rozczarowani”.

RND/dpa

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *