Baza wymaga poszerzenia

Ze wszystkich rzeczy. Przede wszystkim niemieccy siatkarze musieli się nad tym zastanowić w środowy wieczór, kiedy stało się jasne, że będą musieli ponownie zmierzyć się ze słoweńską drużyną w 1/8 finału mistrzostw świata. Zaledwie kilka dni temu ponieśli miażdżącą porażkę 0-3 z gospodarzami turnieju i mogli przejść do następnej rundy tylko z pomocą rywalizacji. Zaczynamy w najbliższą sobotę – znowu przeciwko Słowenii.

I tak było całkowicie zrozumiałe, że niemiecki skrzydłowy Ruben Schott próbował to wszystko potraktować z humorem. „To całkiem zabawne” – powiedział. „Myśleliśmy, że odpadliśmy, ponieważ zagraliśmy tak kiepski mecz – ale teraz weszliśmy”.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Teraz Niemcy złapali bardzo trudną grupę z mistrzami olimpijskimi Francją, jedną z najlepszych drużyn na świecie i gospodarzami. Ale nawet jeśli zespół zmobilizuje wszystkie swoje siły i znajdzie odwagę, to i tak trudno będzie przeciwstawić się Słowenii w kolejnej próbie. Już w ostatnim meczu Niemcy wydawali się onieśmieleni 12 000 słoweńskich kibiców mundialu, którzy stworzyli świetną atmosferę na hali. Dyrektor generalny BR Volleys Kaweh Niroomand słusznie zauważył: „Słowenia to niesamowicie zamknięta jednostka, grają razem w tej formacji od lat”.

W rzeczywistości udział drużyny w Pucharze Świata ujawnia również fundamentalne problemy strukturalne. Zwłaszcza na kluczowych pozycjach podań i ukośnych ataków brakuje alternatyw, młodych graczy, którzy powoli wchodzą i przygotowują się na nieuniknioną zmianę pokoleniową. Zamiast tego stowarzyszenie wciąż liczy na powrót supergwiazdy Georga Grozera (37), obecnie zawieszonego, oraz Lukasa Kampy (35), który był kilkakrotnie nieobecny z powodu kontuzji. Niroomand skarży się również: „Kiedy gracz skończy 29 lub 30 lat, trzeba pomyśleć, jak go zastąpić”.

Jeśli problem młodzieży ma zostać rozwiązany w dłuższej perspektywie, decydujący będzie nowy trener reprezentacji Michał Winiarski oraz współpraca między związkiem a klubami. Ponieważ tylko dzięki szerokiej bazie drużyna narodowa może przetrwać przeciwko międzynarodowej czołówce.

Do strony głównej

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *