Dom będzie blisko Kancelarii
Dom ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Kancelarii Berlińskiej. Roth powiedział, że najlepszą lokalizacją jest teren dawnej Opery Kroll.
Niemcy i Polacy: trudna dzielnica. Cień reżimu nazistowskiego od dawna utrzymuje się w Europie. Frank Buchwald o stosunkach niemiecko-polskich.
19 kwietnia 2023 | 02:50
1 września 1939 roku Adolf Hitler ogłosił w Operze Kroll jako tymczasowe miejsce spotkań Reichstagu po spaleniu parlamentu niemiecką inwazję na Polskę.
Dom niemiecko-polski powinien pokazywać wspólną historię
Roth chce złożyć propozycję realizacji do wiosny 2024 r. Fundacja Pamięci Pomordowanych Żydów Europy współpracowała z Instytutem Niemieckim w Polsce nad opracowaniem dokumentu dotyczącego kluczowych punktów dla powstania domu jako miejsca pamięci, edukacji historycznej i spotkanie.
„Z nowym [Russland-] „Zbliżyliśmy się do Polski jak nigdy dotąd w historii” – powiedział Rolf Nikel, były ambasador Niemiec w Polsce.
08.02.2023 | 06:46 minut
W 2019 roku Fundacja Pomnik zaproponowała utworzenie centrum dokumentacji okupacji niemieckiej w Europie w latach 1939-1945. Od 2017 roku Instytut Niemiecko-Polski angażuje się w utworzenie w Berlinie miejsca upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej.
Polska z zadowoleniem przyjmuje projekt domu wspólnego
Od 1972 r. w Volkspark Friedrichshain w Berlinie stoi pomnik upamiętniający polskich żołnierzy II wojny światowej. Obie instytucje rozwijają wspólne dyskusje od 2020 r. Po wyborach federalnych w 2021 r. odpowiedzialność za projekt została przeniesiona z Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Wiceministra Kultury.
1 września 1939 roku okręt wojenny „Schleswig-Holstein” otworzył ogień na półwyspie Westerplatte niedaleko Gdańska. Początek wojny, która pogrąża Europę w chaosie.
12 października 2020 | 43:59 minut
Ambasador RP w Berlinie Darius Pawlos z radością przyjął ten projekt. „Mogę tylko trzymać kciuki, aby ten projekt został wspólnie opracowany” – powiedział, prezentując dokument dotyczący kluczowych zagadnień.
Sekretarz stanu ds. Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Anna Lührmann (Zieloni) stwierdziła, że planowany dom reprezentuje Niemcy, które krytycznie patrzą na swoją przeszłość. Polska jest i pozostaje jednym z najważniejszych partnerów.
Loew: House będzie „latarnią empatii”
Dyrektor Instytutu Niemiecko-Polskiego w Darmstadt Oliver Loew podkreślił, że dom będzie „latarnią empatii, której w Niemczech często brakowało w ostatnich dziesięcioleciach”.
Młodzi ludzie mogli formułować swoje oczekiwania w stosunku do projektu w już utworzonych „laboratoriach młodzieży”. Dyrektor Fundacji Pamięci Pomordowanych Żydów Europy, Uwe Neumärker, powiedział:
Chcemy wzbudzić ciekawość.
Niemcy powinni dowiedzieć się czegoś o Polsce, Polacy powinni dowiedzieć się czegoś o Niemcach.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.