Berlińska konferencja darczyńców pomoże Mołdawii w walce z ukraińskimi uchodźcami

Konferencja darczyńców odbędzie się 5 kwietnia w Berlinie, aby pomóc zubożałej Mołdawii spoza UE poradzić sobie z napływem ukraińskich uchodźców, powiedziała w poniedziałek niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

Konferencja, współorganizowana z Francją i Rumunią, została zwołana podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli, w którym uczestniczył także mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu. Powiedział: „Mamy 100 000 uchodźców z Ukrainy, co stanowi 4% naszej populacji. »

Wyjaśnił, że do Mołdawii przybyło około 360 tysięcy osób z sąsiedniej Ukrainy. uchodźców, ale większość z nich wyjechała do krajów Unii Europejskiej. Jednak brzemię uchodźców, z jakim boryka się Mołdawia, jest jednym z najbiedniejszych w Europie, z populacją 2,6 miliona. ludności, „ma znaczący wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą” – powiedział Popescu.

Pan Baerbock zauważył to od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego. Ponad trzy miliony uchodźców opuściło Ukrainę, większość z nich do krajów UE, zwłaszcza do Polski. „Musimy założyć, że w nadchodzących tygodniach będzie od ośmiu do dziesięciu milionów uchodźców” – dodała. Baerbock powiedział: „Żaden kraj nie poradzi sobie z tym sam… Dlatego musimy teraz zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby rozdzielić nie tylko tysiące, ale także setki tysięcy ludzi w nadchodzących tygodniach”.

Na swoim koncie na Twitterze Baerbock wezwał do „transportu lotniczego”, aby przetransportować ukraińskich uchodźców „nie tylko do Europy, ale także na Atlantyk”, czyli do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Baerbock powiedział, że konferencja darczyńców w Berlinie pozwoli również zebrać fundusze na pomoc Mołdawii w zaspokojeniu jej potrzeb energetycznych. Mały kraj jest mocno uzależniony od dostaw z Rosji. Mołdawia, podobnie jak Ukraina przed wojną, ma mały region secesjonistyczny, Naddniestrze, uzbrojony i wspierany przez Rosję.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *