Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej to bezpieczeństwo Niemiec

Baerbock w Warszawie – Minister Spraw Zagranicznych Annalena Baerbock przemawia podczas obchodów Dnia Jedności Niemiec w Warszawie. – Zdjęcie: Christoph Soeder/dpa

W Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec obiecuje wsparcie dla regionu. Podkreśla także „serdeczną przyjaźń” Niemców i Polaków. Ale we wtorek znów istnieje ryzyko konfliktu.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zadeklarowała wsparcie dla Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. „Będziemy przy tobie, tak jak ty byłeś przy nas, kiedy najbardziej cię potrzebowaliśmy” – powiedział zielony polityk podczas uroczystości w ambasadzie niemieckiej w stolicy Polski w dniu jedności Niemiec. „Bo bezpieczeństwo Europy Wschodniej to bezpieczeństwo Niemiec. Możesz na to liczyć – powiedziała polskim gościom.

3 października upamiętnia zjednoczenie Niemiec w 1990 roku, prawie rok po pokojowej rewolucji w NRD jesienią 1989 roku.

Przed wyjazdem do Warszawy, po ostrych żądaniach reparacji i ostrych tonach konserwatywnego rządu PiS, Baerbock wezwał Polskę do utrzymania partnerstwa. Wcześniej Warszawa zintensyfikowała żądania odszkodowania od Niemiec za szkody poniesione w czasie II wojny światowej: minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w tej sprawie notę ​​dyplomatyczną, którą należy dostarczyć do Berlina. Baerbock spotka się ze swoim odpowiednikiem we wtorek na rozmowy.

Warszawa chce „ostatecznej ugody prawnej i merytorycznej”

Rau stwierdził, że notatka „wyraża przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony muszą podjąć natychmiastowe kroki w kierunku trwałego, kompleksowego i ostatecznego prawnego i materialnego uregulowania skutków agresji i okupacji niemieckiej z lat 1939-1945”.

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września, komisja sejmowa w Warszawie przedstawiła raport, w którym szkody wyrządzone przez wojnę światową w Polsce oszacowano na ponad 1300 mld euro.

Polski minister spraw zagranicznych nie wskazał w poniedziałek konkretnej kwoty. Rau wyjaśnił jednak, że zdaniem Warszawy ugoda musi obejmować „wypłatę przez Niemcy odszkodowania za szkody materialne i niematerialne, jakie państwo polskie poniosło w wyniku tej agresji i okupacji”. Ofiary niemieckich okupantów i członków ich rodzin również powinny otrzymać odszkodowanie. Podobnie należy znaleźć uregulowanie dotyczące zagrabionych dóbr kultury i archiwów.

Rząd federalny odrzuca wniosek o reparacje. Odwołuje się przy tym do porozumienia dwa plus cztery z 1990 roku w sprawie konsekwencji jedności Niemiec dla polityki zagranicznej.

„Przyjaźń między milionami ludzi”

Baerbock nie odpowiedział bezpośrednio na wniosek Polski o odszkodowanie. Podkreśliła jednak, że Niemcy i Polska są ze sobą połączone na zawsze. „To, co mamy, to serdeczna przyjaźń między milionami ludzi, przyjaźń i partnerstwo silniejsze niż różnice polityczne”. Ta przyjaźń musi być nieustannie rozwijana, „niezależnie od tego, jak czasami może być ciężko” – powiedziała.

Baerbock podkreślił: „Nie złagodzimy naszego poparcia dla Ukrainy” – razem z naszymi partnerami z UE i NATO. „Ponieważ my Niemcy nigdy nie zapomnimy, że musimy dziękować naszym sojusznikom i sąsiadom za nasze życie w wolności, w zjednoczonym kraju w sercu Europy”.

Przede wszystkim UE jest unią wolności i pokoju, powiedział Baerbock. Od siedmiu miesięcy Europa toczy „wojna, która brutalnym piórem pisze nowy rozdział w naszej historii”. Ukraińcy walczyli nie tylko o przetrwanie swojego kraju, ale o wolną Europę. „W tej chwili widzimy, że efektywna Unia Europejska nie jest celem samym w sobie, ale naszym wspólnym ubezpieczeniem na życie” – powiedział minister. Polska jest teraz z powrotem „w centrum tych, którzy popierają tę walkę o wolność na wszystkich poziomach, zwłaszcza jako naród”. To napawa ją wielkim szacunkiem – i dlatego przyjechała do Warszawy w dniu zjednoczenia Niemiec.

© dpa-infocom, dpa:221003-99-989833/6

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *