Białoruś rozważy ćwiczenia wojskowe z siłami rosyjskimi, Litwa rozważy zwiększenie środków na obronę

Zeskanowane zdjęcie

Białoruś poinformowała w niedzielę, że wspólne ćwiczenia z siłami rosyjskimi, które miały się zakończyć w ten weekend, będą kontynuowane, motywując ją do zostania sąsiadem Ukrainy.

Prezydenci Białorusi i Rosji zdecydowali o kontynuacji przygotowań do gotowości sojuszniczych sił państwowych – poinformował w oświadczeniu białoruski minister obrony Wiktor Chrenin.

Mówi, że takie posunięcie doprowadzi do wzmożonej aktywności wojskowej i eskalacji na wschodniej Ukrainie.

Chrenin powiedział, że etapy obrony Unii, które do tej pory nie zostały tak szczegółowo omówione podczas ćwiczeń, zostaną dokładniej zbadane podczas inspekcji uzupełniającej.

Ogólnie rzecz biorąc, jej przywództwo pozostanie niezmienione, aby zapewnić odpowiednią reakcję i deeskalację gotowości wojskowej złośliwym społecznościom, powiedział minister.

Szef Białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Alaksandr Wołfow powiedział wczoraj wieczorem, że mimo zakończenia wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeń rano 2022 r., kontrole gotowości sił mogą zostać przedłużone.

Wiertło jest jednym z końcowych etapów inspekcji. Przeprowadzono ćwiczenia badawcze. Inspekcja może być kontynuowana. Kiedy, do kiedy, decyzję podejmie szef inspekcji, określa A. Volfoviius, gdzie cytuje pełnomocnika Państwowego BiełTA.

Ćwiczenia na Białorusi, których aktywna część rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, miały trwać do 20 lutego.

W formacji bierze udział duża liczba sił powietrznych, a także rozlokowany rosyjski system rakietowy.

Manewry odbywają się w kilku rejonach Białorusi: na składowiskach odpadów w pobliżu Baranowii, Asipovii, Brześcia, Aiuos i Damanova, a także na lotniskach Baranowy, Łuniniec, Lida i Mauli oraz na kilku terenach otwartych.

Wspólne ćwiczenia na Białorusi budzą obawy, że Rosja planuje eskalację konfliktu na Ukrainie. Jednak Białoruś twierdzi, że po ćwiczeniach wszyscy rosyjscy żołnierze i sprzęt wojskowy opuszczą kraj.

Unia Europejska (UE) już poinformowała, że ​​Josep Borrell, szef dyplomacji Wspólnoty, ostrzegł w poniedziałek, że Unia Europejska (UE) zapowiedziała znaczny wzrost manipulacji informacjami w celu wsparcia powszechnej eskalacji wojskowej na Ukrainie. .

UE jest głęboko zaniepokojona, że ​​wydarzenia, które miały miejsce… mogą służyć jako pretekst do ewentualnej eskalacji wojskowej, powiedział Borrell w oświadczeniu w imieniu bloku.

Skarby zwiększają finansowanie obrony

Tymczasem litewski minister obrony Arvydas Anuauskas zapowiedział w niedzielę, że fort zwiększy w tym roku budżet obronny Litwy, a sojusznicy z NATO będą zmuszeni pozostawić na dłuższy czas dodatkowe siły rozmieszczone w kraju.

Zapowiedział, że rosyjskie wojska pozostaną na Białorusi dłużej niż planowano i że trwają napięcia w związku z ewentualną inwazją Moskwy na Ukrainę.

Należy dokonać korekt w rocznym budżecie, mówi BNS A. Anuauskas.

Według niego, roczny budżet obronny został zwiększony, aby umożliwić realizację wcześniejszych decyzji mających na celu przyspieszenie pozyskiwania uzbrojenia.

Obecne środki będą oczywiście potrzebne do zakończenia procesu zakupowego, więc w obecnej sytuacji dostarczanie środków potrzebnych do tych przyspieszonych akwizycji jest wolniejsze – powiedział minister obrony.

Litwa postanowiła przyspieszyć zakup systemu przeciwpożarowego i dronów bojowych. Według ministra zaliczek jest więcej, ale na razie nie zostaną one ogłoszone.

A. Anuauskas powiedział, że prezydent Gitanas Nausda i rząd zostali poinformowani o budżecie obronnym na początku tego roku.

Powiedział, że ma nadzieję, że przywódcy polityczni tego kraju skupią się na tej decyzji, nie czyniąc koncertu z uchwalenia odnowionego budżetu.

Mimo trudnej sytuacji bezpieczeństwa, otwarcie budżetu jest otwarciem i życzeniem koncertu podczas wesela – powiedział minister. Nie jest to prosty proces, ale myślę, że przywódcy polityczni naszego kraju się spotkają.

W tym roku finansowanie litewskiego systemu bezpieczeństwa wyszukiwania wynosi nieco ponad 1,2 miliarda. EUR.

Pobyt długoterminowy

A. Anuauskas zapowiada też, że w przyszłym tygodniu sojusznicy NATO powiedzą, że z powodu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa zostawią na dłużej nowo rozmieszczone na Litwie dodatkowe zdolności.

Niemcy, dowodzące międzynarodowym batalionem NATO na Litwie, rozmieściły w tym tygodniu 350 dodatkowych żołnierzy, a Norwegia, która wchodzi w skład jednostki, również zdecydowała się na rozmieszczenie 60 dodatkowych żołnierzy. Wielka Brytania wysłała na Litwę małe grupy walczące z żywnością.

W przyszłym tygodniu spotkamy się z ministrami obrony Litwy, porozmawiamy o potrzebie dodatkowych sił na Litwie zamiast krótkoterminowych – powiedział minister obrony, a na Litwie odwiedzą ministrowie obrony Niemiec i Danii.

Według niego najnowsza sytuacja w regionie powinna skłonić Stany Zjednoczone i NATO do dalszej oceny zagrożenia dla Sojuszu.

Według ministra Litwa przygotowywała się do rosyjskiego pobytu wojskowego na Białorusi.

Jak zawsze nie jest to retencja, od początku ocenialiśmy to jako okupację Białorusi i siły, które nie wejdą na Białoruś – powiedział A. Anuauskas.

Białoruś de facto jest częścią Rosji, pozostaje tylko ją kształtować. Jedną z nich jest obecność Pajga – dodał.

Według ministra rosyjscy żołnierze na Białorusi nie stanowią jeszcze bezpośredniego zagrożenia dla Litwy, ale po rozprawieniu się z Ukrainą siły te zostaną skierowane do innych sąsiednich krajów białoruskich, Litwy i Polski.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.