Białoruś: Straż graniczna zgłasza śmierć migranta

Setki migrantów są odsyłane z Białorusi do Iraku, ale sytuacja pozostaje napięta. Białoruska straż graniczna zgłasza śmierć – i obwinia Litwę.

Irak nadal przewozi drogą lotniczą setki migrantów, którzy utknęli na Białorusi na zewnętrznej granicy UE. W sobotę późnym wieczorem z lotniska w Mińsku, stolicy Białorusi, wystartował kolejny samolot linii Iraqi Airways do Erbilu. Według lotniska na poniedziałek zaplanowano jeszcze dwa loty.

Duża część migrantów, którzy przybyli na Białoruś, pochodzi z Iraku. Ale są też ludzie z innych krajów, jak Syria czy Afganistan. Tysiące ludzi wciąż trzyma się na Białorusi, chcą kontynuować podróż do UE, zwłaszcza do Niemiec. Szczególnie wielu nadal żyje w trudnych warunkach w nagłych wypadkach w magazynie w Brusgi, na granicy z Polską.

Białoruś donosi, że znaleziono ciało

Białoruscy pogranicznicy poinformowali w niedzielę, że podejrzany migrant został znaleziony martwy na przejściu granicznym z Litwą. Mężczyzna po trzydziestce został znaleziony po białoruskiej stronie w śpiworze bez śladów życia.

Komitet Ochrony Granic w Mińsku oskarżył władze litewskie o wysadzenie mężczyzny na granicy. Ciało nosi ślady pobicia. Zamówiono raport kryminalistyczny. Litwa do tej pory nie skomentowała, a informacji nie można zweryfikować niezależnie.

Do tej pory zginęło ponad dziesięć osób

Od tygodni tysiące migrantów i uchodźców próbuje przedostać się z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich przez zewnętrzne granice UE. Według Międzynarodowego Czerwonego Krzyża zginęło kilkanaście osób.

UE oskarża autorytarnego przywódcę Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o celowe zezwalanie ludziom z regionów objętych kryzysem na podróżowanie do Mińska, a następnie przemycanie ich do UE.

Litwa wzywa NATO do rewizji stosunków z Białorusią

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wzywa NATO do ponownego rozważenia stosunków z Białorusią. Białoruska armia jest coraz bardziej zintegrowana z rosyjskimi siłami zbrojnymi – powiedział Nauseda w niedzielę podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Wilnie, stolicy Litwy. „To stawia przed NATO nowe wyzwania i NATO powinno odpowiednio dostosować swoje plany, strategię i taktykę, aby być gotowym do reagowania”.

UE i NATO zobowiązały się do wsparcia swoich państw członkowskich na wschodniej granicy zewnętrznej UE. „Chciałabym zapewnić o pełnej solidarności UE z Litwą, Polską i Łotwą w tych bardzo trudnych czasach” – powiedziała von der Leyen. UE zapewni Litwie, Łotwie i Polsce 200 mln euro na ochronę granic w tym i przyszłym roku.

Stoltenberg podkreślił również: „Żaden sojusznik w NATO nie jest pozostawiony sam sobie”. Ministrowie spraw zagranicznych NATO spotkają się we wtorek na Łotwie na konsultacjach.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.