Biden po prawie roku na szczycie: „Ameryka powraca”

Stany Zjednoczone miały burzliwy rok. Wszystko zaczęło się w dramatyczny sposób: przed szturmem na Kapitol w Waszyngtonie prezydent USA Donald Trump wezwał swoich zwolenników do przeniesienia się do siedziby Kongresu w przemówieniu:

„Pójdziemy tam, gdzie chcesz”prowokował swoich wyznawców. – A teraz jedziemy na Kapitol.

6 stycznia 2021 był czarnym dniem dla demokracji w Stanach Zjednoczonych. Tysiące zwolenników Donalda Trumpa zaatakowało Kapitol w Waszyngtonie po przemówieniu ustępującego prezydenta. Wielu odebrało to jako wezwanie do powstrzymania Senatu przed potwierdzeniem wyników wyborów prezydenckich, które Trump nazwał kradzieżą. Senatorowie zostali ewakuowani, ale ten wybuch przemocy spowodował śmierć pięciu osób. Naturalna przyczyna śmierci została później poświadczona dla trzech ofiar.

Joe Biden wzywa do jedności

W kraju, który wciąż się niepokoi, Joe Biden został zaprzysiężony jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych, a Kamala Harris została pierwszą wiceprezydentem. Podczas ceremonii w cieniu pandemii i strachu przed atakiem, Biden w swoim przemówieniu inauguracyjnym wezwał do jedności: „W kryzysie i wyzwaniach tkwi nasz historyczny moment. Jedność jest drogą do przyszłości. Musimy stawić czoła tej chwili jako państwa Ameryka.”
_

Z pomocą zarządzeń wykonawczych Biden spełnił ponad jedną trzecią swoich obietnic wyborczych w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania, ale jego ambitne plany wydatków szybko podzieliły demokratyczną większość.

„Powrót Ameryki”

W czerwcu odbył swoją pierwszą oficjalną podróż za granicę i wyruszył w europejską trasę koncertową, podczas której ogłosił „Ameryka powraca”. Na szczycie G7 w Kornwalii w Wielkiej Brytanii próbował naprawić szkody wyrządzone stosunkom transatlantyckim z czasów Trumpa… i zrobił to samo kilka dni później na szczycie NATO, gdzie przedstawił Chiny jako nowe wielkie wyzwanie wyznaczone dla sojuszu.

W tym samym tygodniu spotkał się w Szwajcarii z rosyjskim prezydentem, którego nazwał „mordercą” kilka tygodni wcześniej, co wywołało kryzys dyplomatyczny. Biden wezwał do przewidywalnych relacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Putin nazwał spotkanie „konstruktywnym”.

Skandal z łodziami podwodnymi

We wrześniu Biden ogłosił sojusz wojskowy z Australią i Wielką Brytanią, mający na celu utrzymanie Chin na dystans. Canberra podburzyła Paryż, anulując wielomiliardowy zakup francuskich okrętów podwodnych na rzecz amerykańskich okrętów podwodnych.

Joe Biden przeprosił Emmanuela Macrona, gdy spotkali się w Rzymie na szczycie G20 – w przeddzień COP26. Stany Zjednoczone i Chiny, najwięksi emitenci dwutlenku węgla na świecie, zgodziły się współpracować w celu ograniczenia zmian klimatycznych – niejasny pakt, który wielu rozczarował.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Biden odbył długą wirtualną rozmowę z Xi Jinpingiem. Pomijając piękne słowa, prezydenci obu wielkich mocarstw zauważyli, że podczas dyskusji na temat Tajwanu dzieli ich przepaść.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *