Biden udać się do Europy na szczyt NATO – okaż sojuszniczą jedność i udziel pomocy Ukrainie

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych. Zdjęcie: Evano Vuccius (AP/Scanpix)

W czwartek prezydent USA Joe Biden uda się do Brukseli, aby wziąć udział w nadzwyczajnym szczycie NATO i dołączyć do Rady Europejskiej (KE). Partnerzy Sojuszu powinni uzgodnić dodatkowe wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją.

Szczyt NATO jest inicjowany przez Stany Zjednoczone. Litwę reprezentować będzie na spotkaniu EVS i NATO prezydent Litwy Gitanas Nausda.

Celem spotkania będzie zademonstrowanie jednolitego stanowiska prezydenta Rosji Władimira Putina i jego wojsk na Ukrainie.

Przywódcy NATO będą rozmawiać o wsparciu dla ogarniętej wojną Rosji Ukrainy, odpowiedzią Rosji na rosyjskie zagrożenia dla bezpieczeństwa europejskiego oraz wzmocnieniu zdolności odstraszania i obrony NATO w Sojuszu Wschodnim – poinformował prezydent w komunikacie wydanym podczas spotkania.

Stany Zjednoczone twierdzą, że 30 członków NATO zamierza przedyskutować możliwe nowe sankcje wobec Rosji, w tym autoryzowaną ekspansję rosyjskich oligarchów, ograniczenia dotyczące finansów kraju i nowe środki zwiększające niezależność energetyczną Rosji. Trwają również dyskusje na temat nowych środków pomocy Ukrainie, zwłaszcza w zakresie dostaw broni i pomocy finansowej.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę, że członkowie NATO przygotowują się do ochrony Ukrainy przed atakami chemicznymi i nuklearnymi. Również dopalacze cyberodporności. Przywódcy powinni się z tym zgodzić na dzisiejszym spotkaniu. Prezydent USA Joe Biden już wskazał, że istnieje realne zagrożenie użycia przez Rosję broni chemicznej na Ukrainie.

Należy jednak podkreślić, że główne prośby Ukrainy, takie jak pomoc NATO w zabezpieczeniu strefy zakazu lotów nad Ukrainą czy dostawa myśliwców sowieckiej produkcji, nie wydają się jeszcze uwzględniane. Stany Zjednoczone i ich partnerzy dążą zatem do uniknięcia bezpośredniej konfrontacji z Rosją i przedłużenia wojny.

Kalbs i V. Zelenskis

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zaproszony za pomocą wideo do przemówienia na nadzwyczajnym posiedzeniu NATO w czwartek, podczas którego omawiana będzie inwazja Rosji na jego al-alach – poinformował we wtorek inny przedstawiciel NATO.

Prezydent Zełenski został zaproszony na wideorozmowę na szczyt NATO, powiedział urzędnik. Będzie to okazja dla przywódców Sojuszu, by usłyszeć bezpośrednio od prezydenta Zełenskiego o tragicznej sytuacji ukraińskiego biznesu w obliczu rosyjskiej agresji.

Zełenski będzie szukał pomocy w zakończeniu rosyjskiej inwazji, powiedział rzecznik.

Według niego pomoc mogłaby przybrać formę przestrzeni powietrznej, dostaw systemów obrony przeciwlotniczej na Ukrainie oraz lotnictwa.

Sojusz NATO pomoże Ukrainie zachować jej prawa do samoobrony za pomocą niezbędnej ilości krytycznego sprzętu wojskowego, powiedział sojusz. Na szczycie Sojusz i Ukraina będą dyskutować o tym, w jaki sposób sojusznicy mogą jeszcze bardziej zwiększyć swoje wsparcie dla Ukrainy.

Biden ma rozpocząć wizytę w Europie w czwartek, a jego wizytę w Polsce zaplanowano na spotkanie z Andrzejem Dudą, prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Jeremy Shapiro, analityk Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych i ekspert ds. stosunków transatlantyckich, powiedział, że Biden przyjeżdża do Europy jako lider w stosunkach transatlantyckich.

Według analityka, wojna rozpoczęta przez Rosję na Ukrainie całkowicie zaciera cele i program polityki zagranicznej J. Bidena. Biden miał nadzieję, że Stany Zjednoczone będą w stanie skoncentrować się na Chinach i ich przewidywaniach.

Jest to jednak szansa dla Bidena na pokazanie przywództwa amerykańskiej opinii publicznej i możliwość podjęcia działań na arenie światowej. Pomimo czterech lat martwienia się Donalda Trumpa o rolę Ameryki w Europie, prawie wszyscy Europejczycy chcą amerykańskiego przywództwa w obliczu kryzysu, a amerykańskie społeczeństwo również wita watażkę, skomentował Shapiro.

Szczyt NATO zbiega się ze szczytem G-7 i szczytem Unii Europejskiej w Brukseli.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.