Brak pokoju wielkanocnego na Ukrainie

Groby w Irpin

Przedmieścia Kijowa były mocno sporne podczas ofensywy rosyjskiej.

(Zdjęcie: AP)

Kijów Według ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Rosja odrzuciła propozycję zawieszenia broni podczas prawosławnych świąt Wielkiej Nocy. Moskwa wysyła też więcej żołnierzy na wojnę na Ukrainie. Ostatnio rosyjskie jednostki mogły dokonać odosobnionych postępów w Donbasie. Rząd federalny chce zapewnić środki na odbudowę Ukrainy. Fridays for Future chce w ten piątek zademonstrować w całej Europie przeciwko gazowi z Rosji.

Zełenski mówi, że zniesienie w ten weekend wielkanocnego zawieszenia broni przez prawosławnych pokazuje, co oznacza wiara chrześcijańska oraz jedno z najszczęśliwszych i najważniejszych świąt dla rosyjskich władców. „Ale nadal będziemy mieć nadzieję. Nadzieję na pokój, nadzieję, że życie zatriumfuje nad śmiercią” – powiedział Zełenski.

Między innymi papież Franciszek wezwał do zawieszenia broni przed ortodoksyjnymi świętami Wielkanocnymi w ten weekend. Prawosławni chrześcijanie obchodzą Wielkanoc 24 kwietnia br. Są największą grupą religijną na Ukrainie.

Zełenski: Ciągły opór w Mariupolu

Według Zełenskiego opór w portowym mieście Mariupol trwa. Miasto nadal stawia opór Rosji, powiedział w piątek wieczorem. „Pomimo tego, co mówią o nich dzicy lokatorzy”.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek zdobycie miasta. Jednak według rosyjskich informacji w hucie Azowstal okopanych jest ponad 2000 ukraińskich bojowników i zagranicznych najemników. Jak dotąd nie odpowiedzieli na żądania Putina dotyczące złożenia broni. Putin nie zarządził burzy, ale szczelne zamknięcie strony.

Zdjęcie satelitarne fabryki Azovstal w Mariupolu

Ukraińscy cywile i bojownicy wciąż trzymają się w hutach.

(Zdjęcie: AP)

Według amerykańskiego instytutu badań wojennych ISW jest „raczej nieprawdopodobne”, aby zmniejszenie tempa operacji w Mariupolu uwolniło teraz znaczne siły do ​​rosyjskiej ofensywy w innych miejscach na wschodzie. Według najnowszych analiz ISW rosyjskie bataliony taktyczne poniosły ciężkie straty w bitwie o miasto i potrzebują czasu na rozmieszczenie. Część z rozmieszczonych tam żołnierzy jest potrzebna także do kilku innych misji, w tym do oblężenia fabryki Azovstal i zabezpieczenia reszty miasta.

Ukraina: wojska rosyjskie zdobyły 42 miejsca w Doniecku

Według doradcy ukraińskiego biura prezydenckiego wojska rosyjskie w ciągu 24 godzin zajęły 42 miasta we wschodnim obwodzie donieckim. W sumie rosyjskie jednostki kontrolują obecnie ponad 3500 obiektów na Ukrainie, powiedziała Olena Simonenko w piątek wieczorem w ukraińskiej telewizji Unity TV. Niedawno pojawiły się również doniesienia o rosyjskich postępach w obwodzie ługańskim.

Żołnierz ukraiński pod wsią Berezówka

Na wschodniej Ukrainie toczą się ciężkie walki, na zachodniej Ukrainie sytuacja jest stosunkowo spokojna.

(Zdjęcie: AP)

Według źródeł ukraińskich kilka osób zostało rannych lub zabitych w wyniku ostrzału w kilku regionach na wschodzie i południu kraju. Dwie osoby zginęły w obwodzie charkowskim po tym, jak kula trafiła w ich samochód.

W czwartek w rejonie Charkowa zarejestrowano łącznie około 50 rosyjskich ataków artyleryjskich i wielokrotnych ataków wyrzutni rakietowych, powiedział gubernator Ołeh Synjehubow.

Więcej artykułów Handelsblatta o wojnie na Ukrainie

Z południowego miasta Zaporoże, osiem osób zostało rannych, gdy miasto zostało dwukrotnie ostrzelane w czwartek. Fala ciśnienia rakiety zniszczyła m.in. okna czterech wagonów pociągu ewakuacyjnego. W obwodzie dniepropietrowskim pięć osób zostało rannych w trzech atakach rakietowych, a tory kolejowe zostały całkowicie zniszczone. O ostrzale zgłoszono również w piątek wieczorem w mieście Mikołajów na południu. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.

Zełenski: Ukraina będzie potrzebować setek miliardów na odbudowę

Z powodu wojny z rosyjską agresją, zdaniem prezydenta Zełenskiego, Ukraina potrzebuje miesięcznie około siedmiu miliardów dolarów (około 6,5 miliarda euro) na zrekompensowanie strat gospodarczych. Co więcej, Ukraina będzie potrzebować „setek miliardów dolarów, aby wszystko później odbudować”, powiedział Zełenski w czwartek za pośrednictwem łącza wideo na międzynarodowej konferencji darczyńców Banku Światowego w Waszyngtonie.

Rząd USA dostarcza nowo opracowany dron na Ukrainę

Według Pentagonu Stany Zjednoczone opracowały nowy typ drona, który spełnia wymagania armii ukraińskiej i który teraz wymaga dalszej adaptacji. „W rozmowach z Ukraińcami na temat ich potrzeb czuliśmy, że ten konkretny system będzie bardzo dobrze dopasowany do ich potrzeb, szczególnie we wschodniej Ukrainie” – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby w czwartek po południu (czasu lokalnego).

Prace nad dronem o nazwie „Phoenix Ghost” rozpoczęły się już przed wybuchem wojny na Ukrainie. Teraz chcą kontynuować ten projekt, aby lepiej odpowiadał ukraińskim potrzebom.

John Kirby

Rzecznik Pentagonu informuje o nowych dostawach amerykańskiej broni na Ukrainę.

(Zdjęcie: AP)

Ponad 120 dronów ma trafić na Ukrainę w ramach nowego programu pomocy wojskowej rządu USA.

Rząd federalny zapowiada 37 mln na odbudowę Ukrainy

Rząd federalny chce przeznaczyć na odbudowę Ukrainy ok. 37 mln euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone na naprawę szkód wyrządzonych wojną z agresją rosyjską. „Ukraina pilnie potrzebuje mieszkań dla milionów osób wewnętrznie przesiedlonych i potrzebuje nienaruszonej sieci energetycznej. W tym przypadku niemiecka współpraca na rzecz rozwoju może pomóc w krótkim okresie” – powiedziała federalna minister rozwoju Svenja Schulze (SPD) przed konferencją Banku Światowego „Augsburger Allgemeine” (piątek).

To będzie ważne dzisiaj

Wizyta minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock na Litwie. Głównym tematem rozmów jest reakcja UE, NATO i społeczności międzynarodowej na rosyjską agresję na Ukrainie. Premierzy krajów bałtyckich spotykają się również w Rydze, aby omówić kryzys ukraiński. Ponadto organizacja Fridays for Future planuje protesty w całej Europie, aby natychmiast zakończyć dostawy gazu z Rosji. Rajdy zaplanowano w kilku miastach w Polsce, na Węgrzech, w Belgii, a także w Niemczech.

Po: Możesz śledzić najnowsze wydarzenia na naszym blogu informacyjnym

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.