Brytyjczycy obiecali, że nie będzie dyktatora

Litewska Federacja Wioślarska (LIF) podpisała kontrakt z brytyjskim specjalistą Ianem Shore’em. Brytyjczyk, który ma duże doświadczenie w pracy z wysoko wykwalifikowanymi sportowcami, będzie doradzał zawodnikom i trenerom kadry narodowej LIF.

Spodziewaj się innowacji

Według liderów LIF, Shore opracuje strategię, ustali kryteria wyników oraz opracuje dostosowany program treningowy i system selekcji sportowców.

I.Shore będzie także nadzorować pracę trenerów LIF, tworzyć program dla młodych talentów i ustrukturyzować pracę profesjonalistów, którzy je rozwijają.

„Wierzymy, że I. Shore pomoże naszemu zespołowi poprawić się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Wierzymy, że może wnieść innowacje do naszej działalności, pracy trenerów i treningu sportowców” – powiedział prezes LIF Mindaugas. Griškonis „Jeśli chcemy się poprawić, potrzebujemy nowego wiatru, może trochę innego podejścia do całego systemu treningowego”.

LIF skonsultował się ze Światową Federacją Wioślarską, aby znaleźć specjalistę.

„Najważniejsze jest to, że podobało nam się to, że ja. Shore nie chciał i nie był trenerem dyktatorskim” – powiedział Griškonis. – Rozmawialiśmy z nim, że nie przekroczy swojej opinii w 100%, jest gotowy do dyskusji z naszymi trenerami i sportowcami, ale zaproponuje wypróbowanie kilku innowacji i własnych sprawdzonych metodologii. Ważną rolę w całym procesie odegrają litewscy trenerzy, bo to oni najlepiej znają sportowców. Shore obiecał rozważyć pomysły i oczekiwania naszych trenerów. »

Moim zadaniem jest pomoc w stworzeniu systemu, który pozwoli na wzmocnienie łańcucha młodzieżowego i młodzieżowego – rezerwy reprezentacji Litwy.

Poznaj sportowców

Shore, który pracuje na Uniwersytecie w Durham, wyróżnił się w swoim kraju jako trener, który opracował programy i systemy treningowe dla wioślarzy.

W swojej karierze musiał pracować z brytyjskimi olimpijczykami, uczestnikami Pucharu Świata i zwycięzcami. Studenci Shore wrócili z Igrzysk Olimpijskich w Tokio ze srebrnymi i brązowymi medalami.

„Wydaje się, że znaleźliśmy wspólną płaszczyznę z liderami, trenerami i sportowcami LIF – myślimy w jednym kierunku” – powiedział specjalista z Wielkiej Brytanii. – Dużo rozmawialiśmy z trenerami i zdałem sobie sprawę, że podstawy są bardzo dobrze zrobione, ale każdy system ma swoje mocne i słabe strony. Spróbujemy teraz wzmocnić słabych”.

I.Shore brał już udział w testach kontrolnych reprezentacji Litwy, widział wyniki zawodników i zdołał porozmawiać z kilkoma zawodnikami o swojej przyszłej pracy.

„Widzę, że są najlepszymi sportowcami, nie ma co do tego wątpliwości” – powiedział Shore. – Ale teraz mówimy o dorosłej drużynie. Myślę, że kłopoty zaczynają się, gdy rozmowa toczy się wokół zmiany. W głównej drużynie brakuje głębi – najbliższej rezerwy. To będzie moje główne zadanie – pomóc w stworzeniu systemu, który wzmocni więzi między młodymi ludźmi a młodymi ludźmi. Celem jest wypełnienie luki między zespołami młodzieżowymi i dorosłymi. Będziemy pracować nie tylko bezpośrednio z drużyną olimpijską. Jeśli Litwa chce odnieść sukces w wioślarstwie, musimy patrzeć na młodych ludzi, umieć dostrzec potencjał z wyprzedzeniem i pokierować młodzieżą we właściwym kierunku. Wiem, że nikt nie powiedział, że to będzie łatwe, ale lubię wyzwania. Zauważyłem, że nie bali się ich także litewscy trenerzy. Będzie fajnie.”

Umowa z I. Shore została podpisana na okres próbny do 31 października.

Próby czekają

Głównymi międzynarodowymi starterami dla wioślarzy w tym roku są Mistrzostwa Europy w sierpniu w Niemczech oraz Mistrzostwa Świata we wrześniu w Czechach.

Tradycyjne regaty Piediluco D’Aloja odbywają się w kwietniu również we Włoszech. Planowane są trzy rundy Pucharu Świata – w kwietniu w Serbii, w czerwcu w Polsce iw lipcu w Szwajcarii.

Młodzieżowe (do lat 23) i Młodzieżowe (do lat 19) Mistrzostwa Świata odbędą się w lipcu we Włoszech, Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w maju we Włoszech i Mistrzostwa Młodzieży we wrześniu w Belgii.

Litewskie Open Rowing Open odbędą się w sierpniu w Trokach. Planowane są tu pomarańczowe regaty wioślarskie wcześniej – w czerwcu. W kalendarzu zawodów są też trzy etapy Pucharu LIF: w kwietniu – w Dreverna, w czerwcu – w Szawlach, we wrześniu – w Kupiškis.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *