Brytyjczycy podali „czerwony” alarm: Żuraw spada – zginął podczas burzy w Polsce

Brytyjczycy wydają czerwony alarm
Żuraw spada – martwy w burzy w Polsce

Burza szaleje również w innych krajach europejskich. W Polsce spada dźwig, zabijając dwóch robotników budowlanych, a inny mężczyzna ginie przez drzewo. Wielka Brytania spodziewa się w piątek jeszcze bardziej gwałtownej burzy: istnieje „niebezpieczeństwo dla życia”.

W Polsce dźwig przewrócił się na placu budowy podczas silnego wiatru, raniąc czterech robotników budowlanych. Dwóch mężczyzn zmarło z powodu obrażeń w szpitalu, poinformowała krakowska policja. W chwili wypadku jeden z nich pracował na dachu nowego budynku w Krakowie, drugi na ziemi. Według wstępnych ustaleń, 30-metrowy dźwig został uderzony przez podmuch wiatru i spadł na pięciopiętrowy budynek. Dźwig nie pracował, a kabina kierowcy była pusta.

Dokładna przyczyna wypadku nie została jeszcze ustalona. Po wypadku administracja terenowa poprosiła inspektora budowlanego o sprawdzenie wszystkich dźwigów w okolicy. Inny mężczyzna został zabity przez drzewo, które spadło na jego samochód w zachodniej Polsce. Podobnie jak Niemcy, również Polskę dotykają silne huragany. Do południa strażacy przeprowadzili w całym kraju ponad 6200 operacji.

Burza spowodowała również przerwy w dostawie prądu i opóźnienia w ruchu w Wielkiej Brytanii i Czechach. Ponad 300 000 domów w Czechach było w czwartek pozbawionych prądu z powodu uszkodzonych linii. Na północy Anglii tysiące domów zostało tymczasowo odciętych od elektryczności.

„Niebezpieczeństwo dla życia”

W Wielkiej Brytanii zadekretowano rzadki „czerwony” poziom alarmowy w związku z spodziewaną w piątek burzą „Eunice”. Istnieje „niebezpieczeństwo dla życia” – poinformowała brytyjska służba meteorologiczna. „Eunice” przemieszcza się przez Atlantyk i ma rozpędzić się do 160 kilometrów na godzinę.

Przewiduje się, że szczególnie dotknięte zostaną Kornwalia, południowo-zachodnie wybrzeże Anglii i południowa Walia – dla wszystkich tych obszarów wprowadzono „czerwony” poziom alarmowy. Według serwisu pogodowego spodziewany jest „ekstremalnie silny wiatr”. „Niebezpieczne warunki” groziły m.in. zakryciem dachów domów, wyrwaniem drzew i zniszczeniem linii energetycznych.

Rząd brytyjski zwołał nadzwyczajne posiedzenie swojego komitetu kryzysowego. Powinny to być również skutki burzy, która w środę spowodowała poważne przerwy w dostawie prądu w Szkocji i północnej Anglii. W Niemczech burza spowodowała zakłócenia na dużą skalę w ruchu kolejowym, w Dolnej Saksonii kierowca został zabity przez spadające drzewo. Również w Irlandii władze ostrzegały przed „silnymi wiatrami powodującymi szkody” z powodu „Eunice”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *