Budowa gazociągu Alvora iauli ma zarobić 4,7 mln. USD

Zdjęcie: Lino Butkus (V)

Jeden z wykonawców budowy strategicznego projektu gazowego w Polsce (GIPL) na Litwie, spółka, budowa gazociągu Alvoros, główny wykonawca projektu, wymaga prawie 4,7 mln zł. EUR.

Budowę gazociągu Alvora i Iauli w 2019 roku utworzyło konsorcjum i niewielka liczba 80 mln. Eur (bez VAT) do początku roku gazociąg o długości 165 km i średnicy 700 mm od granicy litewsko-polskiej do tłoczni gazu w Jaunin, wraz ze stacją pomiarową i ograniczeniem ciśnienia gazu w obwodzie mariampolskim.

Budowa gazociągu iauli złożyła na początku lutego pozew do Alvory w Sądzie Okręgowym w Wilnie (VAT), nakazując BNS zadeklarowanie zadłużenia, niespłaty zysków z joint venture, odszkodowań i kar umownych.

Według niej Alvora ma czas do 18 kwietnia na złożenie odpowiedzi, a rozprawa nie została jeszcze wyznaczona.

Leonas Epulis, kierownik budowy gazociągu iauli, potwierdził BNS, że zgłoszono roszczenie Alvora za nieopłacanie budowy gazociągu, ale odmówił dalszego komentarza na temat sytuacji, gdy czekały na obronę prawną.

Tomas Idlauskas, szef Alvory, poinformował BNS o ofercie spółki, ale nie skomentował bardziej szczegółowo sytuacji.

Amber Grid, operator gazowego systemu przesyłowego projektu, poinformował, że pod koniec projektu GIPL powstał spór między jego wykonawcami o stosunek umowny między obiema spółkami.

Amber Grid poinformował również w poniedziałek, że otrzymał informację o nieodpowiednich certyfikatach komponentów z UE i zbadał, czy łączniki rur w gotowym rurociągu zostały wyprodukowane w UE, były zaprojektowane, zgodne z prawem i zgodne z prawem.

W mediach pojawiły się w 2020 roku doniesienia, że ​​do budowy rurociągu mogą zostać wykorzystane komponenty produkcji rosyjskiej. birel. Wówczas LRT ogłosiło, że w kwietniu tego roku Alvora podpisze umowę ze szwajcarską firmą Global Pipe Trade (obecnie ChelPipe International), należącą do rosyjskiej grupy ChelPipe, zgodnie z którą rosyjska fabryka z Eliabinska kupi olchy i triaki.

Nemunas Biknius, szef Amber Grid, powiedział wówczas, że BNS nie wiedział o kontrakcie Alvory i zapewnił, że wykonawca ma obowiązek znaleźć innego dostawcę, który spełnia kryteria bezpieczeństwa narodowego.

Komisja ds. Transakcji Rządowych Przedsiębiorstw Strategicznych w 2019 r. W lipcu transakcja z Alvorą zaowocowała bardzo wczesnymi zaleceniami dotyczącymi możliwych środków zarządzania ryzykiem. W tym czasie Alvora pracowała na Białorusi i obwodzie kaliningradzkim, gdzie miała filie.

Porozumienie z Alvorą toczyło się w sądzie, Amber Grid musiał ponownie ocenić ostateczne oferty w przetargu na wykonawcę, a jeśli prezes Amber Grid Saulius Bilys zrezygnuje z powodu niepodpisania umowy w terminie na początku października 2019 r. i wątpliwości co do przejrzystości przetargu, Tomas Suslaviius, przewodniczący Komisji Konkursowej został zwolniony.

Główny gazociąg łączący Litwę i Polskę zostanie oddany do użytku 1 maja.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.