CDU mianuje Manfreda Webera przewodniczącym EPP

Liderzy CDU i CSU poparli kandydaturę europejskiego polityka CSU Manfreda Webera na szefa europejskiej rodziny partii EPP.

„Manfred Weber ma wszelkie niezbędne warunki, aby doprowadzić Europejską Partię Ludową do nowej siły i kształtować europejską politykę z wyraźnymi wartościami chrześcijańsko-demokratycznymi i chrześcijańsko-społecznymi” – czytamy w liście przewodniczących CDU i CSU Friedricha Merza i Markusa. Söder, w sprawie kandydatury Webera.

Prezydium CDU jednogłośnie nominowało w poniedziałek 49-latka z Dolnej Bawarii. CSU nominowało Webera jakiś czas temu. Wybory odbędą się 31 maja i 1 czerwca podczas kongresu EPP w Rotterdamie. Weber jest przewodniczącym frakcji Chrześcijańsko-Demokratycznej EPP w Parlamencie Europejskim i wiceszefem CSU. W poniedziałek brał udział w obradach kierownictwa CDU, a także w posiedzeniu frakcji Unii.

następca Donalda Tuska

Merz powiedział przed posiedzeniem klubu, że w obecnej sytuacji Weber będzie jedynym kandydatem, który zastąpi Donalda Tuska na stanowisku lidera EPP. Polak Tusk nie chce się już ścigać. Biorąc pod uwagę wojnę Rosji z Ukrainą, Weber odniósł się do „momentu kijowskiego”, który doprowadził do zacieśnienia więzi w Unii Europejskiej i jednolitej odpowiedzi na wyzwania związane z uchodźcami. „Dlatego ten kryzys jest prawdziwym, naprawdę pozytywnym sygnałem alarmowym dla Europy, dla europejskiej solidarności, dla wspólnego europejskiego działania”.

Wobec rządzącej prawicowej partii Fidesz, która rok temu opuściła EPL po latach sporów o podstawowe wartości UE i rządy prawa, kierowana przez premiera Węgier Viktora Orbana, Weber obstawał przy wspólnym europejskim rdzeniu wartości. „’Moment kijowski’ powinien być bardziej zachętą do zaangażowania się w te wartości, ponieważ naród ukraiński walczą właśnie o te wartości”. W wielu częściach Europy wiele myśli się obecnie o powrocie do tych wartości.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.