Cena energii elektrycznej na Litwie spadła latem o 28%

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

W czasie upałów, z powodu zwiększonego zużycia energii elektrycznej oraz zwiększonej produkcji energii słonecznej i wiatrowej, cena energii elektrycznej na Litwie spadła latem o 28%, informuje Litgrid.

Według Liutaurasa Varanaviiusa, dyrektora departamentu strategii Litgrid, spadek cen był spowodowany gorącym miesiącem lutym, zużyciem energii elektrycznej na poziomie 4% miesięcznie oraz dużymi ilościami energii produkowanej przez elektrownie słoneczne i turbiny wiatrowe.

Na niższe ceny w krajach bałtyckich wpłynęła również jedna czwarta całkowitej ceny w Szwecji i Finlandii, gdzie generacja wiatrowa również pozostała na wysokim poziomie, powiedział Varanaviius.

Średnia cena rynkowa energii elektrycznej na Litwie latem w porównaniu ze styczniem spadła o 28% do 104,7 EUR/MWh. Na Łotwie cena była taka sama jak w Estonii 104,6 euro. Cena akcji Nord Pool spadła w ciągu miesiąca o 3% i wyniosła 90,2 EUR.

Jednak ceny energii elektrycznej na Litwie pozostają wyższe niż latem 2020 lub 2021 r., kiedy osiągnęły odpowiednio 28 i 59 euro. Według L. Varanaviiusa wyższe ceny utrzymują się ze względu na wysokie ceny gazu ziemnego, które po wojnie Rosji na Ukrainie niemal podwoiły się w Europie.

Ceny energii elektrycznej pozostają wyższe niż przed rokiem ze względu na wyższe ceny gazu, które w holenderskich obszarach TTF utrzymały się na stabilnym poziomie ok. 75 EUR/MWh, a na Litwie spadły do ​​77 EUR/MWh w połowie lutego. Jednak po tym, jak Rosja zaczęła walczyć na Ukrainie, ceny gazu w Europie prawie podwoiły się, a ceny gazu w krajach bałtyckich pod koniec lutego wzrosły o mniej niż 13%, powiedział Varanaviius.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie latem wyniosło średnio 4% i wyniosło 1057 GWh. Lokalne elektrownie odpowiadały za 34% krajowego zużycia energii elektrycznej.

62% energii elektrycznej produkowane jest ze źródeł odnawialnych

Na Litwie produkcja energii elektrycznej spadła latem o 6% do 401 GWh: energia wiatrowa wyprodukowała 45%, elektrownia wodna 17%, elektrownia wodna i elektrownia słoneczna 17%, elektrownia wodna Kruonis wyprodukowała 10%, a pozostałe elektrownie 11% . Wytwarzanie odnawialne stanowiło 62% całej lokalnej produkcji energii elektrycznej.

Napływ importu stanowił 66% krajowej konsumpcji, wobec 13% w ciągu miesiąca. Import ze Skandynawii przez połączenie NordBalt wyniósł 42%, z Łotwy 37%, z krajów trzecich około 19%, az Polski na Litwę 2%.

Eksport energii elektrycznej wzrósł o 2%, przy czym największy udział trafił do Polski (98%), a reszta do Szwecji (1%) i Łotwy (1%).


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *