Ch. Sugiharos namai Kaune nebeišsilaiko – prašo vaštės tepamas

Nie ma gości z Japonii, którzy byli największą pomocą finansową

„Nasze fundusze są w złej sytuacji finansowej, nie ma gości z Japonii, co było dla nas największą pomocą finansową. Jesteśmy instytucją pozarządową, nie otrzymujemy środków z instytucji rządowych, nie ma japońskich turystów” nie odnieśliśmy sukcesu” – mówi BNS Ramūnas Janulaitis, dyrektor „Sugiharos fondo – diplomatai už gyvybybu”.

W piątek Seimo Užsienio račení komiteta (URK) przeanalizuje sytuację w domu Sugiharosa w Kownie, gdzie na fundamencie byłego konsulatu japońskiego utworzono muzeum.

„Sześciu ambasadorów z zagranicy wysłało list do Ministra Kultury, Edukacji, Sportu, a pozostałymi adresatami są Prezydent, Przewodniczący Sejmu i przeczytamy ten list w piątek. Ponieważ temat jest szerszy niż temat Ch. Sugiharos maijos, ma dāle demokratios, tolerasinos vertybės, ścińskiškono, nieegoistyczne rady, na które rząd państwa Lietuvos mógłby zwrócić większą uwagę” – powiedziała szefowa BNS Seimo URK Laima Liucija Andrikienė.

R. Janulaitis, szef instytucji publicznej „Sugiharos fondas – diplomatai už gyvybybu”, powiedział, że podczas pandemii koronawirusa w muzeum wojny rosyjskiej z Ukrainą odwiedzało miesięcznie 3000 zwiedzających. odwiedzających, około 85 procent stanowili turyści z Japonii. Teraz pobieram kilkaset miesięcznie za streaming.

„Japońskie firmy turystyczne nawet nie organizują wycieczek do krajów bałtyckich, ale był duży napływ turystów. Lankytojų per metus mes sukiņųdavome iš viso su turyści zagraniczni – po 20 000. W przypadku japońskich turystów 85% zginęło, więc wyobraź sobie, jak znacznie spadły nasze dochody. Podczas pandemii zmniejszyliśmy siłę roboczą o połowę, nie mogliśmy ich utrzymać, sam budynek musi być utrzymany” – powiedział R. Janulaitis.

„Do wakacji byli studenci, prowadziliśmy programy edukacyjne dla młodszych o kulturze japońskiej, dla starszych – o Holokauście, konsul Ch. Sugiharos žygdarbį”, powiedział urzędnik funduszu.

Instytucja publiczna „Sugiharos fondas – diplomatai už gyvybybe” została założona w 1999 roku w celu uwiecznienia japońskiego dyplomaty Ch.Memory of Sugiharos. Dawny Konsulat Japońskiej Fundacji w Kownie został założony przez Ch.Sugiharosa namus-muziejų, nuo 2001 teţi teţiţe teţu tolerţinos ţuţu.

Aby muzeum istniało, potrzebowałoby wsparcia państwa

Jak donosi ELTA, Seimo Užsienio račinė komitetas (URK) deklaruje paramą su finanšinėmis problemomis japonų dyplomatom Muzeum Ch. Sugiharosa w Kownie.

Lider URK Emanuelis Zingeris powiedział, że do budowy muzeum potrzebne będzie wsparcie państwa – co najmniej 150 000 euro rocznie.

„Valstybinės paramos, których nigdy nie posiadali. Potrzebowaliby około 150 tys. euro paramos per metus. Tai yra tokia smulkmena ir mes turėtume paremti swisyausio humanisto, teisuolio Sugiharos omamitos namus. Reprezentuje wszystkie teisuolii” – powiedział E. Zingeris.

„Możemy pomóc im rozwiązać tę sytuację” – dodał.

URK vieningai sutarė dėl Ch.. Mając na uwadze znaczenie działalności domowej Sugihary, poprosił o wsparcie, gdy odpowiedzialne władze udzielają wsparcia muzeum.

„Užsienio račinė komitetas remia Sugiharos maių – Działania „Diplomatai už gyvybybe” w celu zapewnienia ciągłości ich działalności” – L. Andrikienė perskaitė L. Andrikienė na zakończenie sesji.

W Kulturach Ministerstwo Kultury poszukuje finansuoti Ch.Maisons Sugiharos

Ministerstwo Kultury wyjaśniło, jak japońscy dyplomaci, którzy uratowali japońskich dyplomatów podczas II wojny światowej Ch.Sugiharos namus–muziejų Kaune.

„W niedalekiej przyszłości dyrekcja Ministerstwa Kultury planuje zaprosić urzędników tego muzeum do rozmowy o sytuacji i omówienia możliwości finansowania instytucji należących do ministerstwa i gminy za pośrednictwem Lietuvos kulturos taryba z tym samym” , – powiedział BNS rzecznik prasowy ministra kultury Simono Kairio, Viktorija Vitkauskaitė.

W ministerstwach edukacji, nauki i sportu dyrekcja komunikacji BNS wskazała, że ​​ministerstwo jest w trakcie wyjaśniania sytuacji.

Į kulturos to ministrowie edukacji dēl Ch. W Sugiharos palikimo svarbs demokracje, tolerancje, žmogiškošno puoselējēmui krėtiši seši Litwa reziduojantys zagraniczny šalių ambasdiariai, w odpowiedzi na prośbę o pomoc ze strony instytucji publicznej „Sugidožutaros”

***

Ch.Sugihara buvo japonų kariškis jest dyplomatą, który w latach 1939-1940 pracował jako konsul japoński w Kownie, tymczasowej stolicy Lietuvos.

W tym czasie Kowno zgromadziło wielu uchodźców z Polski, w tym Żydów, którzy po zajęciu kraju przez Armię Czerwoną starali się uciec przed wojną.

Konsul Ch. Po otrzymaniu negatywnych odpowiedzi dyplomaci wydali kilka tysięcy wiz tranzytowych na podróż przez Japonię do krajów trzecich.

Po ich otrzymaniu tysiące żydowskich pociągów dotarło do Japonii przez Syberię. Istorikų teigimu, Ch.Dzięki Sugiharosowi z Holokaustu uciekło 6000 osób. Żydzi.

Zabronione jest publikowanie informacji BNS w agencjach informacyjnych, cytowanie ich w jakikolwiek inny sposób oraz ich powielanie w środkach informacji publicznej i tinklalapiuose w Internecie bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.