Commerzbank: Złe wieści z Polski

Commerzbank podał niezbyt szczęśliwe wiadomości tuż przed weekendem. Prywatny bank spodziewa się obciążenia zysku w wysokości około 3 milionów dolarów. Tłem jest regulacja prawna w Polsce, która negatywnie wpływa na wynik lokalnej spółki zależnej mBanku. Jednak MDAX Group jako całość trzyma się swoich celów na 2022 rok.

Konkretnie, polska spółka zależna Commerzbanku oczekuje opłaty w wysokości równowartości od 210 do 290 milionów euro – co za tę samą kwotę wpływa na wynik operacyjny spółki dominującej. Powodem tej nieoczekiwanej luki dochodowej jest nowe prawo dla klientów kredytowych w Polsce. Prywatni kredytobiorcy w Polsce mogą teraz zawiesić miesięczne spłaty kredytu hipotecznego nawet ośmiokrotnie do końca 2023 r., poinformował w piątek notowany na giełdzie MDAX Commerzbank we Frankfurcie. Według doniesień bank rozważa obecnie podjęcie kroków prawnych przeciwko przepisom państwowym. Dyrektor finansowy Commerzbanku Bettina Orlopp nadal spodziewa się skonsolidowanych zysków w wysokości ponad miliarda euro w 2022 roku.

Według urzędnika ta prognoza jest obwarowana warunkiem, że gospodarka nie pogorszy się znacząco – np. z powodu nowych wąskich gardeł w dostawach gazu. Zależy to również od tego, że grupa nie będzie musiała znacząco zwiększać rezerw na portfel franka szwajcarskiego mBanku. Spór o obsługę starych kredytów we frankach szwajcarskich w mBanku trwa od lat. Do tej pory Commerzbank odnotował z tego tytułu opłatę w wysokości 900 mln euro.

Commerzbank wahał się na poziomie 5,73 euro w piątek po południu w kierunku zamknięcia z dnia poprzedniego.

Commerzbank
(WKN:CBK100)

Udział Commerzbanku i jego dalszy rozwój z pewnością zależy od dalszego rozwoju gospodarczego. Dzienniki zostały niedawno wycofane, a nowy wpis nie jest obecnie widoczny, również ze względu na obraz wykresu.

Jednak DER AKTIONĘR nadal polega na Commerzbanku w swoim portfelu modelowym ze względu na spekulacje stóp procentowych i cieszy się korzystnym początkiem.

(Z materiałem z dpa-AfX)

Uwagi dotyczące konfliktów interesów:

Dyrektor generalny i większościowy właściciel wydawcy Börsenmedien AG, pan Bernd Förtsch, zajmował bezpośrednie i pośrednie stanowiska w następujących instrumentach finansowych wymienionych w publikacji lub powiązanych instrumentach pochodnych, które mogą skorzystać na wszelkich zmianach cen wynikających z publikacji: Commerzbank.

Akcje Commerzbanku są w depozycie AKCJONARIUSZY

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.