Halle staje się siedzibą Centrum Przyszłości na rzecz Jedności Niemiec. Kosztujący 200 milionów euro projekt budowlany jest jednym z największych w tej dekadzie. Delegacja udała się z Halle do Gdańska w Polsce, aby odwiedzić Centrum Solidarności – możliwy model Centrum Przyszłości w Halle.
To trochę jak wycieczka klasowa: zmęczona, ale podekscytowana delegacja Halle, złożona z 20 osób reprezentujących miejską politykę, naukę, biznes i kulturę, siada wcześnie w autokarze jadącym do Gdańska. Burmistrz Halle Egbert Geier (SPD) jest przewodnikiem, rozdaje żelki i ciasteczka, monitoruje trasę za pomocą aplikacji mobilnej i pomaga kierowcy autobusu poruszać się w korkach. Dziesięć godzin później rozpoczyna się wycieczka edukacyjna po największym mieście polskiego wybrzeża Bałtyku.
Majestatyczny– Monumentalne Centrum Solidarności w porcie Gdańsk, zbudowane z celowo zardzewiałych czerwonych blach stalowych, wznosi się ku błękitowi nieba. Wewnątrz, setki ludzi pędzą przez zalane światłem pokoje. Większość nosi słuchawki i słucha cyfrowego audioprzewodnika, podczas gdy inni są prowadzeni po wystawie przez ludzkiego przewodnika.
Dyrektorem ośrodka jest Basil Kerski: „Jesteście w mekce Polski” – tłumaczy Kerski gościom z Halle. Ojciec Kerskiego jest Irakijczykiem, a matka Polką – odkąd dorastał w Berlinie, mówi płynnie po niemiecku. „Polska demokracja narodziła się tu w 1980 roku”. W ostatnim roku przed koronawirusem centrum odwiedziło 1,2 miliona osób.
Nowe hotele i restauracje dzięki centrum Solidarność
To liczba, która sprawia, że członkom delegacji miasta pojawia się błysk w oczach, który staje się promienny, gdy Cornelia Pieper (FDP) wyjaśnia: „Dzięki Pôle Solidarité hotele i restauracje wyrosły jak grzyby po deszczu. Sukces gospodarczy miasta i regionu jest ściśle powiązany z centrum. Moim zdaniem tak samo będzie w Halle”.
Pieper, który urodził się w Halle i był członkiem jury, które wybrało Halle jako lokalizację Centrum Przyszłości, od dziewięciu lat pełni funkcję niemieckiego konsula generalnego w Gdańsku. Była świadkiem powstania Gdańska przez centrum. Ważne jest, aby mieszkańcy Halle również wspierali ośrodek, tak aby euforia cenowa została utrzymana.
Centrum Solidarności jako model centrum przyszłości?
A Euforia, która jest wielokrotnie spowalniana przez falę, jeśli chodzi o wyrównanie środka. Miasto ma umowę na budowę. Jednak wnętrze definiuje głównie pasek. Celem wyjazdu delegacji do Halle jest zorientowanie się, jak to może wyglądać.
Basil Kerski zwraca uwagę, że centrum w Halle stoi przed szczególnym wyzwaniem: „Centrum nie powinno skupiać się tylko na niemieckiej publiczności, ale powinno być europejskie. Ponadto miasto i rząd federalny są zaangażowane w tworzenie centrum, więc trzeba zebrać wiele osób do stołu. „To niesamowita ilość pracy” – mówi.
Future Center: Konkurs architektoniczny i tworzenie sponsoringu
W W wyniku historii Solidarności centrum Gdańska wyłoniło się bezpośrednio z miasta. To nieco ułatwiło procesy, ponieważ według Kerskiego mniej graczy miało coś do powiedzenia. Cornelia Pieper tłumaczy, że chcą powtórzyć sukces gdańskiego ośrodka. Koncepcja może być orientacją i inspiracją dla Halle.
Dyrektor Basil Kerski krytykuje nazwę centrum w Halle: „Centrum przyszłości na rzecz jedności Niemiec i transformacji europejskiej” może być tylko tytułem roboczym. „Europejskie Centrum na rzecz Demokracji” jest lepsze. Nadal brakuje struktury do dyskusji i podejmowania decyzji w takich sprawach. Zespół deweloperski pracuje obecnie nad konkursem architektonicznym na przyszłe centrum Halle. Należy stworzyć firmę wspierającą. Oba projekty mają zostać zrealizowane w 2023 roku.
Kerski otwarty na współpracę z Halle
Kerski pomógł napisać pomysł na Niemieckie Centrum Przyszłości. Był członkiem jury, mówi, że jest pasjonatem miasta Halle i często tam był. Czy mógłby wziąć na siebie odpowiedzialność w Halle? „Byłoby dla mnie fascynujące uczestniczyć w tworzeniu establishmentu, niezależnie od jego roli. Także na zasadzie wolontariatu” – odpowiada wymijająco Kerski. Nie otrzymał jeszcze telefonu od szefa rozwoju Centrum Przyszłości, Carstena Schneidera (SPD), komisarza rządu federalnego ds. Europy Wschodniej.
Centrum przyszłości: historia niemiecka i europejska
MA członkowie delegacji wykazują ulgę, kreatywność i entuzjazm. Wciąż są znaki zapytania, mówi lider frakcji CDU, Andreas Scholtyssek. Jej koleżanka Melanie Ranft z Zielonych mówi, że zdała sobie sprawę, co może oznaczać europejska transformacja. W centrum uwagi powinna znaleźć się historia Niemiec i Europy w perspektywie przyszłości.
Olaf Schöder z FDP mówi: „Zastanawiam się, jak możemy przemyśleć demokrację, w tym w obliczu obcych, z ludźmi, którzy myślą inaczej”. Katja Müller z lewej strony, przewodnicząca rady miasta, hamuje: „Nie należy oczekiwać zbyt wiele, jeśli chodzi o wpływy”. Jednak zadaniem rady miejskiej i miasta jest wnoszenie pomysłów i zabieranie głosu. Burmistrz Egbert Geier uważa tę szansę za daną. Już rozmawiasz z rządem federalnym na równych prawach.
Niejasne są fundusze na przebudowę Riebeckplatz
Ale rada i przewodniczący sądu rady też powinni mieć dość zajęć w mieście. W końcu koncepcja architektoniczna przyszłego centrum obejmuje również przeprojektowanie niezbyt atrakcyjnego Riebeckplatz.
Nie jest jasne, skąd wezmą się pieniądze na działania związane z rozwojem miast. Ponieważ planowane 200 mln euro przeznaczone jest tylko na centrum, a nie na środowisko miejskie. Miasto Halle powinno wiązać swoje nadzieje ze środkami publicznymi. Pierwsze efekty może przynieść wyjazd premiera Reinera Haseloffa do Gdańska na początku czerwca.
Dowiedz się więcej o przyszłym centrum
MDR (Marc Weyrich, Annekathrin Queck)
Ten temat w porządku obrad:MDR SACHSEN-ANHALT – Radio nas kocha | 11 maja 2023 | 16:30.
Wyświetl wszystko
Wyświetl wszystko
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.