Cztery szkoły w stolicy rozpoczęły naukę ukraińskich dzieci w ich języku

Cztery szkoły w stolicy rozpoczęły naukę ukraińskich dzieci, które uciekły przed wojną na Ukrainie.

Jak poinformowała w piątek gmina, wkrótce kursy języka ukraińskiego zostaną zorganizowane w pięciu innych placówkach.

Trzy szkoły uczące w języku litewskim oraz trzy szkoły uczące w języku rosyjskim lub polskim stały się dwujęzyczne. Lekcje ukraińskiego odbywają się również w trzech innych placówkach, w których do tej pory nauczano kilku języków.

Kursy nauczania języka ukraińskiego zostaną utworzone w następujących szkołach stolicy: Wileńskie Progymnasium Naujininkai, Ateities, Liepkalnis Schools, Juventa Gymnasium, Vilnius Pavilnis Basic School, Simonas Stanevičius Progymnasium, Šilo School, Vilnius Basic School, Židinis Adult School.

W sumie do szkół w Wilnie uczęszcza już ponad 1300 osób. studenci są podzieleni na 65 klas.

Obecnie najpopularniejsze pod względem języków placówki edukacyjne, w których językiem wykładowym jest rosyjski – wybrało je 79,5%. studenci. Obecnie 2,6% wybrało placówki oświatowe uczące języka polskiego. studenci, szkoły litewskie – 17,1%. studentów i 0,8%. – białoruski.

Używamy metody, w której niektóre dzieci uczą się przedmiotów w języku ukraińskim w szkole, a następnie uczą się litewskiego i studiują sztukę, muzykę i technologię w klasach ogólnych.

Jak informuje gmina, część lekcji dla dzieci prowadzą ukraińscy nauczyciele. Wykorzystywane są ukraińskie cyfrowe narzędzia edukacyjne, a program nauczania jest harmonizowany zgodnie z programami nauczania zatwierdzonymi przez Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu.

W placówkach oświatowych podległych samorządowi Wilna powstają już dodatkowe stanowiska nauczycieli asystentów, w których wskazane jest zatrudnianie Ukraińców. Szkoły w stolicy zatrudniają już ponad 50 ukraińskich pracowników. Sobotnia szkoła w języku ukraińskim jest już otwarta i przyjmuje ponad 200 dzieci.

„Wierzę, że wkrótce nadejdzie dzień, w którym ukraińskie dzieci będą mogły wrócić do swoich szkół. Ale musimy też zrozumieć, że niektóre z nich pozostaną na Litwie, dopóki ich szkoły i domy nie zostaną odbudowane po barbarzyńskim marszu Rosji przez wolny kraj Ukraina” – mówi burmistrz Wilna Remigijus Šimašius.

Nie wyklucza, że ​​część Ukraińców chce pozostać w Wilnie, dlatego podkreśla konieczność zapewnienia ich integracji.

Według raportu Wilno robi wszystko, aby ukraińskie dzieci, które straciły domy i zwykłe środowisko szkolne, społeczność i przyjaciół, czuły się w szkole komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie i otrzymały wsparcie emocjonalne.

Zastępca burmistrza Wilna Tomas Gulbinas mówi, że w kształceniu ukraińskich studentów poszukuje się indywidualnych rozwiązań.

„Stosujemy metodę, w której niektóre dzieci uczą się w szkole przedmiotów po ukraińsku, potem uczą się litewskiego i na lekcjach ogólnokształcących uczą się sztuki, muzyki, techniki czy kultury fizycznej” – wyjaśnia wiceburmistrz.

Szkoły w stolicy wykorzystują również doświadczenie w nauce zdalnej zdobyte podczas kwarantanny do nauczania uczniów w strefie działań wojennych – niektórzy uczniowie uczą się zdalnie w ukraińskich szkołach. Dzieci niepełnosprawne mają dostęp do szkół.

Samorząd Miasta Wilna cieszy się również ze współpracy Szkoły Gravitacija, która przeniosła się z Charkowa do Wilna, oraz przedstawicieli oświaty z Ukrainy i ich koordynatorów na Litwie.

Po zajęciach ponad 100 nieformalnych grup edukacyjnych, 19 klubów i centrów młodzieżowych jest oferowanych ukraińskim uczniom w Wilnie, szkoły sportowe zapraszają na 15 bezpłatnych lekcji sportu, 24 placówki oferują bezpłatne lekcje, a niektóre biblioteki oferują książki w języku ukraińskim. .

Wilno przygotowało także grę mapową stolicy w języku ukraińskim dla ukraińskich dzieci. Wkrótce pojawi się trasa „Wilno w niepełnym wymiarze godzin” „Ukraińskie akcenty w Wilnie”.

Wszystkie inne przydatne informacje dla Ukraińców rozwijających się w stolicy można znaleźć na stronie ukraina.vilnius.lt


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *