Czy czołgi zostaną dostarczone na Ukrainę?

ten Czeska firma Excalibur Army dostarczył kolejnych 37 bojowych wozów piechoty i 16 haubic wspomnianego typu, a w 2020 roku podpisał kontrakt na sprzedaż 26 samobieżnych haubic Dana-M2 wraz z amunicją. Łącznie czeski eksport broni na Ukrainę w latach 2014-2020 wyniósł 48 mln euro.

W 2018 roku podpisano umowę na dostawę tych pojazdów opancerzonych między Czechami a ukraińskim państwowym przedsiębiorstwem dostawczym Ukroboronprom (Укроборонпром, UOP). Pierwsze pojazdy dostarczono na Ukrainę pod koniec 2018 roku. Według doniesień medialnych, kolejnych 37 pojawiło się w kwietniu 2020 roku. Czeskie Ministerstwo Obrony zapytane przez MDR nie potwierdziło, czy udokumentowana dostawa w ostatnią niedzielę obejmowała inne pojazdy. umowy i odniósł się do tajemnicy z powodu wojny na Ukrainie.

To nie pierwszy przypadek wykorzystania słowackiego przejścia granicznego do takich dostaw na Ukrainę. Film opublikowany 21.12.2018 opublikowane na YouTube pokazuje konwój i podobne tablice rejestracyjne ciężarówek. Według doniesień słowackich mediów konwój przekroczył to samo przejście graniczne z Ukrainą 4 grudnia. Mówi się, że przewoził co najmniej dwanaście BMP-1, a jeden z kierowców ciężarówek powiedział słowackim dziennikarzom, że pojazdy zostały niedawno odnowione i pochodzą z Czech.

Dyrektor Munster Tank Museum, Ralf Raths, potwierdza, że ​​czołgi widoczne na filmie to zaprojektowane przez ZSRR transportery opancerzone BMP-1, które można rozpoznać po rozpoznawalnej lufie działa.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.