Czystość: polska polityka jest bardziej wyjątkiem w UE niż trendem

„Dyrektywa nie została jeszcze przyjęta, prawdopodobnie nie jest to do końca poprawne, ale przez wiele lat Polska miała niższą stawkę VAT na produkty spożywcze i dlatego sprzedawała ceny dumpingowe wszystkim krajom wokół niej” – powiedział G. Skaistė News Radio. w czwartek.

Odpowiadając doradcy prezydenta, że ​​rząd powinien przejąć inicjatywę w kwestii polskiej polityki podatkowej w instytucjach UE poprzez dyktowanie agendy politycznej, minister zapewnił, że działania Polski w absolutnie nie są sprzeczne z prawem europejskim, ale zbyt wcześnie Parlament Europejski, żadna zmiana dyrektywy podatkowej nie została zatwierdzona.

„Sama dyrektywa jest w trakcie zmiany, jest prawdopodobne, że działania Polski będą również skoordynowane z KE, to nie jest tak, że robią coś, co jest absolutnie sprzeczne z prawem europejskim. Może zastosowali ten środek zbyt wcześnie, bo sama dyrektywa nie została jeszcze zatwierdzona przez PE” – powiedziała G. Skaistė.

Według polityka światowe trendy są przeciwieństwem polskiej polityki fiskalnej, ponieważ działania sąsiedniego kraju mogą zubożyć zarówno samą Polskę, jak i inne kraje. Według G. Skaistė, przy takiej polityce największe zyski kupują firmy i dealerzy, a na tym cierpi państwo.

„Tendencje światowe są nieco odwrócone, ponieważ, powiedzmy, globalne porozumienie w sprawie globalnej minimalnej stawki podatku od osób prawnych oznacza, że ​​nie byłby to już wzrost w dół, przy najniższych podatkach i najbardziej konkurencyjnym państwie. ubożyć się nawzajem, bo największe korzyści odnoszą korporacje, dealerzy, cierpi samo państwo.Tendencje generalnie są odwrotne, a polityka prowadzona przez Polskę jest raczej wyjątkiem w UE niż trendem” – wyjaśnił członek rządu. .

ELTA przypomina, że ​​od 1 lutego Polska zawiesiła VAT na żywność i obniżyła VAT na paliwa. Ta decyzja, której celem jest obniżenie inflacji konsumenckiej, potrwa sześć miesięcy.

VAT na benzynę i olej napędowy został obniżony z 23% do 8%. Większość artykułów spożywczych, z wyjątkiem dóbr luksusowych, podlega w Polsce 5%. Stawka VAT. Zostaje odwołany na sześć miesięcy.

Gaz i nawozy nie podlegają opodatkowaniu VAT za ten sam okres.

Rząd w Warszawie reaguje na gwałtowny wzrost inflacji przejściową obniżką VAT. Według polskiego serwisu statystycznego wzrost cen w grudniu wyniósł 8,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *