Dalsze ograniczanie alokacji UE: Bruksela widzi zagrożenia dla bezpieczeństwa związane z wizami dla Rosjan

Dalsze ograniczanie zamówień publicznych w UE
Bruksela widzi zagrożenia związane z wizami dla Rosjan

Od czasu częściowej mobilizacji w Rosji wielu Rosjan szukało ratunku w ucieczce. Po tym, jak niektóre państwa UE przestały wydawać wizy turystom, Komisja Europejska zaleca teraz zaostrzenie procedur przydziału.

W kontaktach z rosyjskimi odmawiającymi służby wojskowej i innymi Rosjanami, którzy chcą wejść do Unii Europejskiej, Komisja Europejska skupia się na potencjalnych zagrożeniach bezpieczeństwa. W tym kontekście władze Brukseli zaleciły państwom UE dalsze ograniczenie wydawania wiz. „Jesteśmy w poważnej sytuacji pod względem zagrożeń dla bezpieczeństwa” – powiedziała komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Wspomniała m.in. o częściowej mobilizacji Rosji, aneksji terytoriów ukraińskich i niedawnych groźbach ze strony Moskwy.

Na prośbę państw UE Szwed przedstawił zaktualizowane wytyczne dotyczące wydawania wiz Rosjanom. Według Johanssona, państwa UE powinny jeszcze dokładniej niż dotychczas brać pod uwagę możliwe zagrożenia bezpieczeństwa przy wydawaniu wiz Rosjanom. Z powodu częściowej mobilizacji wielu Rosjan opuści kraj. Jeśli Rosjanin chce pozostać w UE dłużej niż 90 dni, należy mu odmówić wizy Schengen. Zamiast tego mogą ubiegać się o wizę długoterminową lub pozwolenie na pobyt. Ponadto Rosjanie nie powinni już mieć możliwości ubiegania się o wizę krótkoterminową w sąsiednim kraju, takim jak Gruzja.

Nie powinno być takich ograniczeń dla dysydentów czy dziennikarzy. Nie należy również ograniczać prawa do ubiegania się o azyl. Johansson zwrócił również uwagę, że istniejące wizy można zawsze cofnąć, jeśli istnieje potencjalne zagrożenie.

Niektóre państwa już blokują wizy Schengen

Po tym, jak w zeszłym tygodniu Rosja ogłosiła częściową mobilizację w wojnie z Ukrainą, w UE wybuchła debata na temat dopuszczania odmowy służby wojskowej ze względu na sumienie. Chociaż państwa UE dążą do wspólnej linii, ich stanowiska są czasami bardzo od siebie odległe. Rząd federalny obiecał dezerterom azyl. Na przykład państwa bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa oraz Polska i Słowacja odmawiają przyjęcia i powołują się zarówno na względy bezpieczeństwa, jak i moralne.

Kraje bałtyckie i Polska już zamykają swoje granice dla Rosjan z wizami Schengen na pobyty turystyczne, imprezy sportowe i kulturalne oraz podróże służbowe. Finlandia wprowadziła podobną zasadę w piątek wieczorem. Według europejskiej agencji ochrony granic Frontex liczba Rosjan, którzy weszli do UE w zeszłym tygodniu, wzrosła tygodniowo o 30% do 66 000. Większość z nich wjechała do Finlandii i Estonii.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *