Decyzja o nadrzędności prawa UE odroczona

Prezydent RP Andrzej Duda

Kraj próbuje zreformować wymiar sprawiedliwości.

(Zdjęcie: AP)

Warszawa Polski Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny odroczył decyzję o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym. Sesja, która rozpoczęła się w środę, ma być kontynuowana 30 września – powiedziała prezes sądu Julia Przylebska w Warszawie. Jako powód podano fakt, że przedstawiono nowe aspekty; sąd potrzebuje czasu na sformułowanie pytań na ten temat.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do sędziów konstytucyjnych o rewizję wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w marcu. W nim najwyżsi sędziowie UE ustalili, że prawo unijne może zmusić państwa członkowskie do ignorowania poszczególnych przepisów prawa krajowego. Ma to zastosowanie, nawet jeśli jest to kwestia prawa konstytucyjnego.

W związku z reformą polskiego sądownictwa Komisja Europejska wszczęła już kilka postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w Warszawie oraz złożyła skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Między innymi brukselski organ ma również wątpliwości co do niezależności polskiego trybunału konstytucyjnego.

Prezydent Julia Przylebska jest bliską powiernicą szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Komisja Europejska wstrzymuje obecnie miliardową pomoc koronową dla Polski z powodu obaw o praworządność w kraju.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Odpowiedzialny za to komisarz europejski Valdis Dombrovskis powiedział niedawno, że otwarta kwestia rządów prawa europejskiego również odgrywa pewną rolę.

Nieprzerwany: Komentarz: Reforma sądownictwa w Polsce zagraża jedności Europy

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *