Demokracje więcej inwestują w opiekę zdrowotną

/Studio Blue Planet, stock.adobe.com

Monachium – Demokracje wydają więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną niż dyktatury. To pokazuje opublikowany dzisiaj w Monachium nauka w usłudze ifo express. Na tym samym poziomie rozwoju gospodarczego, demokratycznie rządzone kraje wydałyby około 20-30% więcej na publiczną opiekę zdrowotną, powiedział badacz ifo Florian Dorn.

Niemcy wydają nawet więcej pieniędzy na swój system opieki zdrowotnej niż porównywalne demokracje. Jednak w odniesieniu do prywatnych wydatków na zdrowie nie ma różnic między demokracjami a dyktaturami.

„Wraz ze zmianą reżimu z dyktatury w demokrację, wydatki publiczne na zdrowie wzrastają o około 15 do 20 procent” – wyjaśnił Dorn. Z drugiej strony w przejściu w drugą stronę wydatki wyraźnie spadają. Zmiana w wydatkach na zdrowie publiczne staje się widoczna w krótkim czasie po zmianie reżimu.

„Demokracje nie tylko inwestują więcej, ale także inwestują w lepszą opiekę zdrowotną” – powiedział Dorn. Promowanie struktur i instytucji demokratycznych wydaje się być głównym elementem wzmacniania odporności systemów opieki zdrowotnej. Rządy demokratyczne są bardziej zainteresowane dobrem swoich obywateli niż dyktaturami. Dlatego inwestują więcej pieniędzy w infrastrukturę zdrowia publicznego i chcą zmniejszyć nierówności w dostępie do dobrych usług.

Badanie opiera się na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na publiczne i prywatne wydatki na zdrowie w 151 krajach w latach 2000-2015. © kna/aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.