Długo oczekiwane przemówienie Putina z 9 maja

Zniszczony hotel w Odessie (zdjęcie z 8 maja)

Walki trwały przez całą noc w różnych częściach Ukrainy.


(zdjęcie: dpa)

Kijów W środku agresji na Ukrainę Rosja świętowała w poniedziałek swoje zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami paradą na Placu Czerwonym w Moskwie. Przemówienie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina powinno wskazywać m.in., czy w Rosji może dojść do ogólnej lub częściowej mobilizacji. Przed rocznicą Zachód uderzył w Rosję nowymi sankcjami – i okazał solidarność z Ukrainą.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dostrzega wielką symbolikę w podróżach międzynarodowych celebrytów do jego kraju w rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. „Dzisiejszy dzień na Ukrainie pokazał, że już jesteśmy częścią wolnego świata i zjednoczonej Europy” – powiedział Zełenski w swoim codziennym przemówieniu wideo w niedzielny wieczór. „To wyraźny kontrast z samotnością Moskwy w złu i nienawiści, które wszyscy zobaczą jutro” – powiedział, odnosząc się do poniedziałkowych uroczystości w stolicy Rosji.

W niedzielę na Ukrainę pojechali m.in. żona prezydenta USA Jill Biden, przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas, premier Kanady Justin Trudeau oraz muzycy U2 Bono i The Edge. Zełenski rozmawiał także podczas telekonferencji z szefami rządów krajów uprzemysłowionych G7.

Wszystkie kraje G7 zobowiązały się do stopniowego wycofania lub zakazu importu rosyjskiej ropy. Urzędnik USA ogłosił zakaz świadczenia usług komercyjnych firmom lub osobom fizycznym w Rosji.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Walka trwa nadal

Tymczasem w różnych częściach Ukrainy trwały walki. Na południu armia ukraińska poinformowała w niedzielę, że zabiła 51 rosyjskich żołnierzy i zniszczyła dwie wyrzutnie rakietowe i helikopter. Według ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej zestrzelono pięć bezzałogowych statków powietrznych i trzy rosyjskie pociski manewrujące. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.

Mapa operacji bojowych (stan na 8 maja 2022 r.)

Sekretarz generalny ONZ wstrząśnięty szkolnym nalotem

Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że był „przerażony” nalotem na budynek szkolny w obwodzie ługańskim, w którym podobno zginęło do 60 osób. Atak po raz kolejny pokazał, że cywile zapłacili najwyższą cenę w tej wojnie. Według władz ukraińskich około 90 osób zwróciło się o ochronę w szkole.

W wyniku bombardowania wybuchł pożar i budynek zawalił się. Początkowo mówiono o odnalezieniu 30 ocalałych i dwóch martwych.

Doniesienia o zgonach po zamachu na szkołę we wschodniej Ukrainie

Doradca Zełenskiego ostrzega przed nowym rosyjskim atakiem na Kijów

Doradca ukraińskiego prezydenta Zełenskiego ostrzegł przed nowym atakiem wojsk rosyjskich na stołeczny Kijów, jeśli Zachód nie przyspieszy dostaw broni do jego kraju. To może dać Rosji czas na mobilizację i rozpoczęcie nowej ofensywy na Kijów i inne miasta północnej Ukrainy, przekonywał w wywiadzie wideo doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz.

Rosja wycofała swoje wojska ze stolicy Ukrainy po nieudanej próbie zdobycia Kijowa i zamiast tego koncentruje się na wschodzie kraju. Wobec wysokich strat eksperci uważają, że możliwa jest przynajmniej częściowa mobilizacja, co do tej pory Kreml odrzucał.

Ambasador Ukrainy: Z przemówienia Scholza oczekuje się „bardziej konkretu”

Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk powiedział, że był rozczarowany telewizyjnym przemówieniem kanclerza Olafa Scholza w rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. W przemówieniu padło także życzenie „o wiele bardziej konkretnych informacji” na temat sposobu realizacji decyzji Bundestagu o dostawach broni ciężkiej – powiedział Melnyk w programie „Anna Wola”.

„Kiedy słyszysz od kanclerza federalnego, że Rosja nie może zwyciężać, to znaczy, że wszystko, absolutnie wszystko trzeba zrobić (…), aby nam pomóc w tej trudnej sytuacji, w tej wojnie, najgorszej wojnie od II wojny światowej, ” on dodał. zapytał dyplomata.

Szef SPD przyznaje się do błędów w stosunkach z Rosją

Przewodniczący SPD Lars Klingbeil przyznał, że w przeszłości popełniano błędy w stosunkach z Rosją. „Zawsze mieliśmy w tym kraju konsensus polityczny i społeczny, że chcemy być blisko Rosji” – powiedział w kanale Phoenix. „Popełniliśmy tam błąd. Powinniśmy strzelać wcześniej – powiedział.

Klingbeil przypomniał o aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 r., próbie zamachu na działacza rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i zabójstwie rosyjskiego bojownika antyczeczeńskiego w Berlinie. „To wszystko wskazuje na to, że powinniśmy byli potraktować Rosję inaczej politycznie”.

Selenski wyróżnia psa do wykrywania min medalem

Selenski uhonorował w niedzielę medalem psa wykrywającego miny. Patron Little Jack Russell Terrier otrzymał Order Bezinteresownej Służby podczas konferencji prasowej z premierem Kanady Trudeau. Dwuipółletni pies podobno sam nauczył się szukać min. W rejonie Czernihowa na północy Ukrainy zwrócił już uwagę na ponad 100 śmiercionośnych obiektów.

Nagroda Patrona

W obecności premiera Trudeau (z lewej) Selenski (w środku) wręczył medal psu do wykrywania min.

(Zdjęcie: AP)

Ukraina jest uważana za jeden z najbardziej zaminowanych krajów na świecie od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy w 2014 roku i rosyjskiego nalotu 24 lutego br.

Oto jak Handelsblatt relacjonuje wojnę na Ukrainie:

Przynosi dzień

Parada na Placu Czerwonym i pojawienie się Putina mogą dostarczyć ważnych wskazówek dotyczących rosyjskich planów na resztę wojny. Pytanie brzmi także, co mówi o stosunkach z Zachodem i problemach gospodarczych Rosji po sankcjach.

Prezydent Francji Emmanuel Macron udaje się do Berlina po raz pierwszy od czasu jego reelekcji w poniedziałkowy wieczór, aby spotkać się z kanclerzem Olafem Scholzem. Między innymi chcą wymienić poglądy na temat wojny na Ukrainie. W centrum uwagi powinny znaleźć się aspekty obronności i zaopatrzenia w energię.

Po: Możesz śledzić najnowsze wydarzenia na naszym blogu informacyjnym

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.