Do Polski przybyła pierwsza grupa dodatkowych wojsk amerykańskich
Zdjęcie stowarzyszenia Judity Grigelytė (VŽ).
Grupa amerykańskich żołnierzy przybyła do Polski w sobotę po tym, jak NATO postanowiło wysłać dodatkowe wojska do swojego wschodniego skrzydła, obawiając się możliwej inwazji Rosji na Ukrainę.

„Pierwsza grupa przybyła na lotnisko Jesionka w południowo-zachodniej Polsce” – powiedział AFP major Przemysław Lipczyński, dodając, że większość z 1700-osobowego kontyngentu amerykańskiego przybędzie „wkrótce”.

Według majora żołnierze, którzy przybyli w sobotę, pochodzą z 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

Waszyngton ogłosił w zeszłym tygodniu, że wysyła 2000 żołnierzy amerykańskich do Niemiec i Polski. Tysiąc innych żołnierzy już w Niemczech zostaje wrzuconych do Rumunii.

Zachodnie stolice oskarżają Rosję o koncentrację około 100 tys. żołnierzy na granicach prozachodniej Ukrainy w ramach przygotowań do inwazji i grożą rozprawą z Moskwą, jeśli zacznie ona atakować.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.