Do Polski przybyły posiłki z USA | Obecna Europa | DW

Jak poinformował rzecznik polskiego wojska, na lotnisku w Jesionce wylądowali amerykańscy żołnierze. 1700 z 2000 amerykańskich żołnierzy ma stacjonować w sąsiednim kraju, Ukrainie. Pozostałe 300 w Niemczech.

W piątek do Wiesbaden przybyli także pierwsi z zadeklarowanych żołnierzy amerykańskich. Kiedy żołnierze zostali przeniesieni z Fort Bragg w amerykańskim stanie Karolina Północna do stolicy stanu Hesja, wojsko amerykańskie „ściśle współpracowało z niemieckimi sojusznikami”, według Departamentu Zdrowia USA w Waszyngtonie.

Postój w Wiesbaden

Pentagon ogłosił w środę rozmieszczenie wojsk. Zgodnie z nią do Rumunii ma trafić 1000 amerykańskich żołnierzy stacjonujących obecnie w Bawarii. „Obecna sytuacja wymaga od nas wzmocnienia postawy odstraszania i obrony na wschodniej flance NATO” – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

Według źródeł zachodnich Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 100 tys. żołnierzy i ciężkiego sprzętu. Zachód obawia się zatem rosyjskiego ataku na sąsiedni kraj. Rosja odrzuca zarzuty i jednocześnie oświadcza, że ​​czuje się zagrożona przez NATO.

Rosyjski myśliwiec Sukhoi Su-25SM

Rosyjskie myśliwce Suchoj Su-25SM: maszyny tego typu zostały przeniesione do Brześcia na Białorusi

Rosyjskie myśliwce trenują na Białorusi

Na kilka dni przed rozpoczęciem rosyjskich manewrów wojskowych na Białorusi rozlokowano myśliwce Suchoj Su-25SM. Maszyny zostały przetransportowane ponad 7000 kilometrów z regionu Primorye nad Morzem Japońskim na lotniska wojskowe w obwodzie brzeskim przy granicy z Polską, jak zapowiedziało Ministerstwo Obrony w Moskwie. Ministerstwo nie podało żadnych informacji na temat dokładnej liczby.

W kontekście konfliktu ukraińskiego przywódcy wojskowi Białorusi i Rosji wielokrotnie podkreślali, że rozmieszczenie wojsk ma charakter czysto szkoleniowy, nie stanowi dla nikogo zagrożenia i jest zgodne z prawem międzynarodowym. Moskwa i Mińsk odrzuciły oskarżenia Zachodu, że ćwiczenia wojskowe przygotowują do inwazji na sąsiednią Ukrainę. Manewr zaplanowano na 10-20 lutego.

Ukraina Czarnobyl |  Żołnierze trenują do działań wojennych w miastach

Ratowanie rannych jest częścią ćwiczeń ukraińskiej gwardii narodowej w Czarnobylu

Ukraina prowadzi wojnę miejską wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu

W związku z obawami o rosyjską inwazję na Ukrainę lokalna armia szkoli się teraz również do działań wojennych w strefie radioaktywnej wokół byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrskyj powiedział, że to pierwsze ćwiczenia na dużą skalę w strefie wykluczenia. Na filmie agencja pokazała użycie moździerzy i postępy gwardii narodowej z pojazdami opancerzonymi w ewakuowanym mieście Prypeć. Praktykowano także ratowanie rannych i rozbrajanie min.

Katastrofa w Czarnobylu w 1986 roku jest uważana za największą katastrofę w cywilnym wykorzystaniu energii jądrowej. Setki tysięcy ludzi zostało przymusowo przesiedlonych. W tym czasie Ukraina była jeszcze częścią Związku Radzieckiego.

uh/se (afp, dpa)

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.