Dostawy gazu ziemnego: Rosja nagle przyjmuje płatność tylko w rublach

Nowy gest Władimira Putina, za pomocą którego łamane są długoterminowe kontrakty: W reakcji na surowe zachodnie sankcje szef rosyjskiego państwa zarządził wczoraj, że dostawy gazu z Rosji można już płacić tylko w rublach, a euro i dolary w walucie krajowej już nie. być używane od przyszłego tygodnia akceptowane. Jednocześnie szef Kremla zapewnił podczas wideokonferencji ze swoim rządem, że dostawy gazu są w pełni zagwarantowane.

Środek ten dotyczy „wrogich państw” umieszczonych na czarnej liście przez Rosję. Obejmuje to Austrię i wszystkie inne kraje UE, ale także USA, Kanadę i Wielką Brytanię. Komunikat ten spowodował, że rubel, który ostatnio spadł, na krótko wzrósł o 5,5% w stosunku do dolara amerykańskiego.

„bardziej prawdopodobne embargo”

„To eskalacja wojny gospodarczej” – powiedział niemiecki ekonomista Jens Südekum, który jest również członkiem naukowej rady doradczej ministerstwa gospodarki w Berlinie. „Niewiele osób spodziewało się tej burty”. Dla Südekum jest to wyraźne naruszenie umowy: „W przypadku dostaw gazu istnieją długoterminowe kontrakty denominowane w dolarach” – powiedział. „Jeżeli Putin teraz deklaruje, że przyjmuje tylko ruble, zrywa te kontrakty”.

Zachód będzie teraz musiał zareagować w taki czy inny sposób. „Embargo na import energii z Rosji stało się teraz bardziej prawdopodobne”.

Gdyby Zachód posłuchał prośby Rosji, musiałby obejść własne sankcje i odebrać ruble rosyjskiemu bankowi centralnemu. „Ale to było usankcjonowane” – powiedział Südekum. „Dlatego tak naprawdę nie możesz tego zrobić”.

W każdym razie OMV chce nadal płacić w euro. „Nie mamy żadnej innej podstawy umownej, nie powinienem robić nic takiego” – powiedział dyrektor naczelny Alfred Stern we wczorajszym wywiadzie dla Puls24.

NATO wzmacnia swoją wschodnią flankę

NATO chce wzmocnić swoją wschodnią flankę czterema dodatkowymi grupami bojowymi. Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria są planowane jako lokalizacje tych grup bojowych, powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg. W Estonii, Łotwie, Litwie iw Polsce istnieją grupy bojowe.

Decyzja o podwojeniu liczby jednostek bojowych zostanie podjęta na dzisiejszym szczycie, powiedział Stoltenberg. Jednocześnie wezwał Rosję do powstrzymania się od grożenia użyciem broni masowego rażenia. „Rosja musi przestać wydawać nuklearne odgłosy szabli. Wojny nuklearnej nigdy nie można wygrać”. Jednocześnie Stoltenberg skrytykował Pekin w niezwykle zjadliwy sposób: „Chiny wspierają Rosję w wojnie na Ukrainie skandalicznymi kłamstwami”.

Putin traci bliskiego powiernika

Specjalny przedstawiciel Putina ds. stosunków z organizacjami międzynarodowymi Anatolij Czubajs ogłosił wczoraj swoją dymisję. Według gazety „RBK” 66-latek chce wyjechać do Turcji. Czubajs jest najwyższą osobą w Rosji, która złożyła rezygnację od początku wojny. Do dymisji podał się także były wicedyrektor rosyjskich linii lotniczych Aerofłot. Andrei Panov powiedział gazecie „Zeit”: „Jestem przeciwko tej wojnie. Chcę mieć prawo powiedzieć, że jestem przeciwko niej. Dla mnie, dla moich dzieci. Dlatego nie mogę dłużej pracować dla firmy, która należy do państwo usłyszało. Nie było o czym myśleć.

Wdrożenie „zgodnie z planem”

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie przebiega „ściśle zgodnie z planem”. Peskow powiedział we wtorek w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN.

Za cele Rosji nazwał m.in. zdziesiątkowanie ukraińskich wojskowych i zrozumienie przez Kijów, że anektowany przez Moskwę w 2014 roku półwysep Morza Czarnego jest teraz „nieusuwalną częścią Rosji”. Ponadto Ukraina musi uznać, że separatystyczne regiony na Wschodzie są teraz „niezależnymi państwami”.

Ukraina: Austria najbardziej dotknięta po Polsce

Ylva Johansson, europejska komisarz ds. wewnętrznych

Zdjęcie: AFP / FRYDERYK FLORIN

Ukraina: Austria najbardziej dotknięta po Polsce

Zdaniem komisarz UE ds. spraw wewnętrznych Ylvy Johansson, po Polsce Austria jest krajem najbardziej obciążonym uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Johansson powiedział w środę w Brukseli, że Komisja Europejska utworzyła „platformę solidarności” dla „sprawiedliwego podziału obciążeń”. W tym celu stworzyła indeks, który uwzględnia liczbę uchodźców, którzy nadal przebywają w kraju oraz liczbę osób ubiegających się o azyl z zeszłego roku i odnosi je do wielkości kraju. Wśród krajów „stojących przed największymi wyzwaniami” „Polska prowadzi, kraj numer dwa to Austria, kraj numer trzy to Cypr” – zadeklarował komisarz europejski. Kolejne są Czechy i Estonia.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *