Dowódca sił zbrojnych: część sił na Litwie zostaje podporządkowana NATO

Valdemaras Rupys, dowódca Sił Zbrojnych Litwy. Fot. Władimir Iwanowo (V)

Po uruchomieniu planów obronnych NATO w regionie pod dowództwem Sojuszu rozpoczęła działalność największa brygada Sił Zbrojnych Litwy Geleinis Vilkas oraz rozmieszczony w tym kraju międzynarodowy batalion sojuszniczy – powiedział dowódca Valdemaras Rupys.

Według niego konieczne jest, aby przywódcy wojskowi NATO zajęli się kwestiami związanymi ze szkoleniem wojskowym i gotowością do działań, jeśli to konieczne.

Zdecydują, gdzie użyć sił, w razie potrzeby dodają dowódcę.

W ubiegłym tygodniu NATO po raz pierwszy uruchomiło swoje sojusznicze plany obronne na wschodzie po tym, jak Rosja pogrążyła się w Ukrainie. Plany te powstały po odwróceniu przez Moskwę w 2014 roku aneksji Krymu i półwyspu przez Ukrainę.

V. Rupys odwiedzi we wtorek Polskę, gdzie z przywódcami wojskowymi NATO i USA będzie rozmawiał o tym, jak dalej odstraszać Rosję.

Aktywowane plany obronne pozwalają także na rozmieszczenie sił reakcji NATO w regionie. Według V. Rupisa zostaną one rozmieszczone w razie potrzeby.

Wystąpią w naszym regionie, jeśli sytuacja tego wymaga. W razie potrzeby mogą wystąpić także w krajach bałtyckich – powiedział generał porucznik.

Według niego alianci rozmieszczają też na Litwie więcej artylerii i systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

Według V. Rupisa na Litwie stacjonuje obecnie około dwóch tysięcy pięciuset żołnierzy alianckich, głównie Amerykanów i Niemców na czele międzynarodowego batalionu NATO.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.