Dzień wojny w skrócie: Mariupol walczy „do gorzkiego końca” – Selenskyj wzywa Bidena do odwiedzenia Kijowa

Dzień wojny w skrócie
Mariupol walczy „do końca” – Zełenskij wzywa Bidena do wyjazdu do Kijowa

Pozostałym w Mariupolu ukraińskim żołnierzom Rosja grozi unicestwieniem, jeśli nie poddadzą się przed południem. Ale Ukraińcy przepuszczą ultimatum. Żołnierze ukraińscy „walczyliby do końca”, mówi premier Denys Schmyhal. Według niego miasto nie upadło. Rosyjskie Siły Zbrojne odpowiadają na wygasłe ultimatum atakami rakietowymi i bombowymi na miasto portowe. Są też naloty w Charkowie i w pobliżu stolicy Kijowa.

Tymczasem Rosja potwierdza śmierć kolejnego generała. W Niemczech do kolejnej tury wchodzi spór między ambasadorem Ukrainy Melnykiem a byłym ministrem spraw zagranicznych Gabrielem. A w Watykanie w orędziu wielkanocnym papież Franciszek wzywa do pokoju dla „cierpiącej Ukrainy”.

Ukraina informuje o nowych atakach rakietowych na Mariupol

Bitwa o oblężony port Mariupol na południu Ukrainy trwa nawet po wygaśnięciu rosyjskiego ultimatum. Ukraiński Sztab Generalny poinformował o rosyjskich atakach rakietowych i bombowych na miasto, które kiedyś liczyło ponad 400 000 mieszkańców. Podejmowano próby ataku, zwłaszcza w pobliżu portu i huty Azovstal. Premier Denys Schmyhal powiedział amerykańskiemu nadawcy ABC, że miasto nie upadło. Żołnierze ukraińscy mieli „walczyć do końca” w Mariupolu.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba doniósł w amerykańskiej telewizji CBS, że ich własne wojska były „w zasadzie otoczone” przez wojska rosyjskie, które chciały zrównać z ziemią Mariupol. Kuleba powiedział dosłownie: „Miasto już nie istnieje. Rosja wcześniej zagroziła ukraińskim wojskom w Mariupolu unicestwieniem. Według rosyjskich informacji jednostki okopały się w hucie. Ukraińcy zignorowali ultimatum z prośbą o złożenie broni i poddanie się do niedzieli w południe.

Charków pod ostrzałem, atak rakietowy pod Kijowem

Ratownicy twierdzą, że co najmniej pięć osób zginęło, a 13 innych zostało rannych w serii ataków rakietowych w Charkowie w pobliżu granicy z Rosją. Po tych atakach wybuchło kilka pożarów w dzielnicach mieszkalnych w centrum Charkowa, powodując zawalenie się dachów.

Według armii rosyjskiej, armia rosyjska zniszczyła fabrykę amunicji w miejscowości Browary pod stolicą Kijowa. To już trzeci taki atak w ukraińskim regionie stołecznym od piątku. W ataku ucierpiały również części infrastruktury.

Inny rosyjski generał zabity

Rosja potwierdziła śmierć innego generała. Generał dywizji Władimir Frołow, zastępca dowódcy 8. Armii, został w sobotę pochowany z honorami wojskowymi w Petersburgu, podały rosyjskie media. Ukraińskie media donoszą teraz, że od początku wojny na Ukrainie zginęło łącznie ośmiu rosyjskich generałów. Jak dotąd Rosja potwierdziła jedynie śmierć zastępcy dowódcy 41. armii Andrieja Suchowieckiego.

Możesz przeczytać wszystkie dalsze zmiany w naszym live tickerze.

Melnyk podaje dłoń Gabrielowi

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk zareagował z oburzeniem na gościnny artykuł Sigmara Gabriela w „Spiegel”, w którym były minister spraw zagranicznych oskarżył dyplomatę o wykorzystywanie „teorii spiskowych” do zdyskredytowania prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera.

W tweecie Melnyk pokazał fragmenty rosyjskich mediów donoszących o wypowiedziach Gabriela. Napisał: „Cóż, teraz otrzymujesz nawet oklaski od byłych moskiewskich powierników! Wszyscy rosyjscy propagatorzy propagandy wychwalają twój opis ukraińskich „teorii spiskowych” w najwyższych tonach. Stara przyjaźń nigdy nie rdzewieje. W dziesiątkę na Wielkanoc”.

Zełenskij wzywa Bidena do wyjazdu do Kijowa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij wezwał prezydenta USA Joe Bidena do złożenia wizyty na Ukrainie. „Myślę, że jest przywódcą Stanów Zjednoczonych i dlatego powinien go zobaczyć” – powiedział Zełenskij w wywiadzie dla CNN. To jest oczywiście decyzja Bidena i zależy od sytuacji bezpieczeństwa – powiedział Zelenskyj. Ale zakłada, że ​​Biden przyjdzie. Amerykańskie media doniosły, że rząd USA prawdopodobnie rozważa wysłanie na Ukrainę sekretarza obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Antony’ego Blinkena. Biden raczej nie pojedzie na Ukrainę. Dowiedz się więcej tutaj.

Papież modli się za Ukrainę

W orędziu wielkanocnym Papież Franciszek wezwał do pokoju dla „cierpiącej Ukrainy”. „Widzieliśmy zbyt wiele rozlewu krwi, zbyt wiele przemocy”, powiedział w swoim tradycyjnym przemówieniu do około 50 000 wierzących na Placu św. Piotra w Rzymie. „Przestań napinać mięśnie, gdy ludzie cierpią”.

Papież wezwał wszystkich do pracy na rzecz pokoju, a także zwrócił się bezpośrednio do szefów państw i rządów. „Przywódcy narodów powinni słuchać wołania ludzi o pokój” – ostrzegł. Ukraina tak bardzo wycierpiała z powodu przemocy i zniszczenia okrutnej i bezsensownej wojny, w którą została wciągnięta.

Miedwiediew ostrzega Europejczyków o własnej niewypłacalności – i ukraińskich uchodźców

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł Europę, że jeśli jego kraj zbankrutuje, znajdzie się w poważnych tarapatach gospodarczych. „Niewypłacalność Rosji może stać się niewypłacalnością Europy” – napisał w Telegramie wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Jednocześnie oskarżył przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o chęć bankructwa jej kraju. To jest „sekretny zamiar brukselskich masochistów”.

Miedwiediew ostrzegł także Europejczyków o przyszłych konsekwencjach sankcji nałożonych na jego kraj w związku z agresją wojny na Ukrainę. Jako przykłady podał hiperinflację, za którą „nie można już obwiniać złych Rosjan” oraz brak podstawowych potrzeb. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może również doprowadzić do „narastania brutalnej przestępczości”.

Polscy pogranicznicy: więcej wjazdów na Ukrainę niż wyjazdów

W sobotę polscy pogranicznicy policzyli więcej osób wjeżdżających na Ukrainę niż wyjeżdżających z sąsiedniego kraju na wschód. Około 22 000 osób wyjechało z Polski na Ukrainę – poinformował w niedzielę na Twitterze pogranicznik. Z drugiej strony w tym samym okresie z Ukrainy do Polski przyjechało 19 200 osób, prawie o jedną czwartą mniej niż dzień wcześniej. Według władz większość powracających na Ukrainę stanowili obywatele Ukrainy. Jeżdżą głównie na tereny, które zajęła armia ukraińska.

Według ONZ od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do sąsiedniej Polski uciekło ponad 2,8 mln osób. W sumie ponad 4,8 z 44 milionów byłych mieszkańców opuściło już kraj.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.