Dziesiątki wspomaganych ciężarówek i autobusów trafiają na Ukrainę

W związku z trwającą brutalną agresją władz rosyjskich na Ukrainę Ministerstwo Transportu i Łączności informuje, że organizuje i koordynuje logistykę pomocy Litwy dla Ukrainy.

Ministerstwo zajmuje się przybyciem ludności ukraińskiej ze strefy działań wojennych na Litwę, dostarczaniem sprzętu medycznego i pomocy humanitarnej na Ukrainę oraz inne centra logistyczne powstałe w sąsiednich krajach. W pierwszym tygodniu zorganizowano już kilkadziesiąt ciężarówek i autobusów, aby wesprzeć Ukraińców.

„Wiele osób robi wszystko, aby ludzie uciekający przed wojną dotarli do bezpiecznej przystani na Litwie tak szybko, jak to możliwe, a sprzęt medyczny i pomoc humanitarna zebrana od naszych ludzi dotarła do ludzi tak szybko, jak to możliwe. Minister Marius Skuodis.

Aby pomóc ludności ukraińskiej w opuszczeniu kraju w wyniku agresji wojennej, ministerstwo organizuje przyjazdy osób, które chcą przybyć na Litwę z granicy polsko-ukraińskiej, a także polsko-litewskiej w punktach rejestracji Litwy.

Grupa logistyczna wsparcia Ukrainy, utworzona w ramach Ministerstwa Transportu i Łączności, odpowiada również za organizację i koordynację odbioru, przygotowanie do transportu i dowozu do granicy polsko-ukraińskiej lub innych uzgodnionych punktów.

Obecnie, jak wynika z raportu ministerstwa, grupa logistyczna zajmuje się transportem pomocy humanitarnej na Ukrainę zbieranej przez ludność za pośrednictwem Czerwonego Krzyża. W miniony weekend pilna i obfita pomoc humanitarna dla ludności Litwy, która odpowiedziała na apel o pomoc na Ukrainie, wypełniła 32 ciężarówki, podczas gdy spodziewano się, że 3 ciężarówki wystarczą. 14 z nich jest już w centrum logistycznym w Lublinie, 2 wyjechało do Lublina. W najbliższym czasie w tym kierunku ruszy około 14 ciężarówek. Ministerstwo Transportu i Komunikacji dziękuje Litewskiemu Krajowemu Zrzeszeniu Przewoźników Drogowych Linava za koordynację transportu tego ładunku.

2 marca 10 autobusów przekazanych przez UAB Kautra wyjechało na Ukrainę, część z nich prowadzili obywatele Ukrainy, a część wolontariusze z Litwy.

Organizowane są również dostawy pomocy medycznej Ministerstwa Zdrowia – środków ochrony indywidualnej i leków – na Ukrainę. Planowane jest wysłanie łącznie 33 ciągników. Według Ministerstwa Transportu i Łączności pierwsza przesyłka dotarła już do granicy polsko-ukraińskiej, 13 ciężarówek zostało już załadowanych i odjeżdża, a kolejnych 17 ma zostać załadowanych 3-4 marca.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.